W piątek dokonano symbolicznego otwarcia instalacji biologicznego przetwarzania w Kłodzie. Nowo powstały obiekt, wspólnie z działającą od 2011 roku częścią mechaniczną, uzyska status RIPOK. Jakie to ma znaczenie dla mieszkańców naszego regionu?
– Ma olbrzymie znaczenie dla wszystkich. Dla mieszkańców ma taki, że to jest bardzo efektywne, tuż nieopodal Piły, czyli w sposób efektywny logistycznie tuż nieopodal mamy nowoczesną instalację, która zagospodaruje odpady. Zagospodaruje to znaczy zneutralizuje, odzyska te surowce, które są możliwe i tylko niewielka ich ilość ostatecznie jest deponowana. A środowiskowo to jest niemal całkowita neutralizacja, wysoki poziom odzysku surowców – wyjaśnia Daniel Krysztofiak, prezes zarządu Altvater Piła.
Instalacja biologicznego przetwarzania została przez Altvater Piła oddana do użytku w lipcu bieżącego roku. Od tego czasu trafiają do niej odpady ulegające biodegradacji, wysortowane w części mechanicznej instalacji w Kłodzie. Frakcja bio poddawana jest w bioreaktorach procesom stabilizacji i higienizacji, w wyniku których znacznie zmniejsza się jej objętość oraz zneutralizowany zostaje jej wpływ na środowisko.
Koszt całej inwestycji wyniósł prawie 10 milionów złotych. Altvater Piła jest największym odbiorcą odpadów komunalnych w Północnej Wielkopolsce, każdego dnia przyjmuje ich ponad 400 ton.