Uwięziona piłka, wirujące krzesło czy kula plazmowa. To tylko kilka z 20 interaktywnych eksponatów, które na początku tygodnia można było przetestować w Szamocinie. Do tamtejszej szkoły podstawowej przyjechał Naukobus, czyli mobilne laboratorium z Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie.
- Gościmy trzech edukatorów, którzy prowadzą zajęcia i jednocześnie pokazują, jak działają te eksponaty, a właściwie urządzenia objaśniające różne zjawiska, i biologiczne, i fizyczne, i chemiczne. Dzieci mogą same doświadczać i wchodzić w interakcje z tymi urządzeniami, same badać, jak w rzeczywistości te prawa działają - mówi Iwona Kowalska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Szamocinie.
Objazdowa wystawa jest finansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Naukobus odwiedza rocznie ok. 160 szkół i ośrodków kultury w miejscowościach do 130 tysięcy mieszkańców. Żeby zaprosić mobilne laboratorium do swojej placówki, trzeba wysłać zgłoszenie do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Każda wystawa trwa dwa dni, w tym czasie eksponaty są rozstawione na terenie szkoły, a uczniowie i inni odwiedzający mogą z nich korzystać przez sześć godzin dziennie. Jeden z eksponatów zostanie w Szamocinie na stałe. To model anatomiczny ludzkiego ciała, z którego w trakcie lekcji będą mogli korzystać uczniowie szkoły.