Dzięki przekazaniu dodatkowych prawie 10 mln złotych na sfinansowanie świadczeń w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej w Wielkopolsce, można zauważyć już pierwsze efekty.
Z analizy przyjęć pacjentów wynika, że najszybciej nastąpiła poprawa w terminach przyjęć do poradni: hematologicznej (45% więcej pacjentów w badanym okresie), gastroenterologicznej (ok. 20% więcej przyjęć więcej, 11% więcej zrealizowanych porad =121) i reumatologicznej (również około 20% więcej pacjentów, 13,5% więcej świadczeń = 600 porad więcej).
O jedną trzecią zwiększyła się też liczba przyjętych pacjentów do poradni endokrynologicznej, a o 166 pacjentów więcej zostało przyjętych do okulisty. Zwiększeniu uległa też liczba najmłodszych pacjentów przyjętych do poradni dziecięcych, a najszybciej skróciły się kolejki do alergologa (20% więcej przyjętych pacjentów, 63% więcej świadczeń = 689 porad więcej) oraz poradni leczenia zeza (48% więcej) i urazowo-ortopedycznej (kilkudziesięciu małych pacjentów więcej).
Łącznie, w całym województwie wielkopolskim 416 podmiotów otrzymało dodatkowe środki finansowe, co odpowiada liczbie 70% wszystkich poradni specjalistycznych. Zwiększenia dotyczyły wszystkich specjalności i placówek rozmieszczonych w każdym z subregionów Wielkopolski.
opr. Magdalena Rozumek, p.o. rzecznika prasowego Wielkopolskiego OW NFZ