Coraz bliżej otwarcia Pilskiego Hospicjum. Prace budowlane przy ul. Królewskiej w Pile zakończyły się w tym miesiącu. Gotowy budynek stoi i czeka na niezbędne odbiory. Potem zostanie wyposażony.
W 2011 roku członkowie Towarzystwa Pomocy Chorym rozpoczęli starania o powstanie pierwszego stacjonarnego hospicjum w Pile. Po niemal 10 latach próśb, zbiórek, charytatywnych koncertów i pomocy wielu osób, w maju zeszłego roku na działce przy ul. Królewskiej wbito pierwszą łopatę. Niecały rok później budynek stoi w pełnej okazałości.
- Prace ogólnobudowlane zostały zakończone. Jesteśmy aktualnie w fazie odbiorów zewnętrznych, trwa procedura dopracowania dojazdów przeciwpożarowych - tłumaczy Witold Zomerski, kierownik budowy, Pil-Building.
Po uzyskaniu niezbędnych odbiorów rozpocznie się wyposażanie Hospicjum w niezbędne meble i sprzęt. Wiele dzieje się także na zewnątrz. Nadleśnictwo Zdrojowa Góra ufundowało żywopłot. W miniony weekend z kolei wiele chętnych do pomocy osób sadziło drzewa i zieleń ufundowaną przez firmę Lawendowy Len. W przyszłości stworzy ona bujny park.
- Jeszcze przed nami jest trochę spraw i pracy, żeby to zapełniło się i zaczęło działać, żeby tu byli pacjenci. To będzie dopiero taka największa satysfakcja,
jak tu już będą łóżka i to będzie tutaj normalnie działało - mówi dr n. med. Paweł Wiszniewski, prezes Towarzystwa Pomocy Chorym im. Sługi Bożej S. Leszczyńskiej w Pile.
W hospicjum ma znaleźć się 30 łóżek opiekuńczo-leczniczych, 5 łóżek dla chorych paliatywnych i 5 łóżek hospicjum dziecięcego. Łącznie 40 miejsc dla najbardziej potrzebujących.
- Cieszę się bardzo bo jako kierownik Hospicjum Domowego przyjmuję bardzo wiele zgłoszeń od rodzin chcących umieścić pacjentów, którzy nie wymagają hospitalizacji ale wymagają całodobowej opieki a my w Hospicjum Domowym zajmujemy się przede wszystkim pacjentami w ostatniej fazie choroby nowotworowej - wyjaśnia dr piel. Alicja Graczyk, przyszła dyrektor Pilskiego Hospicjum.
O tym ilu chorych hospicjum przyjmie zaraz po otwarciu zależeć będzie od kontraktu podpisanego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Twórcy hospicjum chcą także aby w budynku funkcjonowały różne poradnie zdrowotne, m.in. rehabilitacyjna i psychologiczna a także hostel dla rodzin pacjentów oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego.