W marcu w Koszalinie, Pile, Słupsku, Wałczu, a w kwietniu w Szczecinku odbędą się zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych.
Są to pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów, rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązkiem gminy, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym, jest godne pochowanie ciał tych dzieci na cmentarzu. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.
Dziewiąty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 23 marca w Pile. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 141 dzieci utraconych. W sobotę pochowanych zostanie 5 dzieci. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy. To na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.
Drugi zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 25 marca (w Dzień Świętości Życia) o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja, a następnie o godz. 15.30 w kaplicy cmentarnej na Dolnym Mieście rozpocznie się dalsza część uroczystości pogrzebowych. Pochowanych zostanie 37 dzieci. Kolejny pogrzeby odbędzie się 15 października w Dzień Dziecka Utraconego. Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu pochowano prochy 70 dzieci.
opr. ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej