Piła otrzymała certyfikat Miasta Przyjaznego Elektromobilności. Przyznało je Polskie Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, którego gmina stała się jednym z członków. Ma to otworzyć Pile drogę do rozwoju alternatywnych źródeł energii i transportu na terenie samorządu.
- Nie możemy działać w oderwaniu od wiedzy technicznej, od tego co w tej chwili jest oferowane i spotkania tego typu jak to, to jest doskonałą kopalnią wiedzy na temat najnowszych technologii. Najłatwiej w ten sposób jest pozyskiwać informacje. Najłatwiej poznawać na bieżąco technologię i to w co można inwestować bo traktujemy tego typu wydatki jako inwestycję -
przekonuje Piotr Głowski, prezydent Piły.
Po podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego współpracy Gminy Piła z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych, odbyło się praktyczne szkolenie dotyczące m.in. elektromobilności. Uczestniczyli w nim przedsiębiorcy, samorządowcy oraz przedstawiciele miejskich spółek.
Władze miasta od pewnego czasu zapowiadają inwestowanie w paliwa alternatywne i elektromobilność. Przykładem mają być chociażby nowe autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji. Po świętach na ulicach Piły testowany będzie pojazd elektryczny, którego nabycie planuje MZK. Wcześniej przy unijnym wsparciu gmina zakupiła autobusy hybrydowe.