Zbyt często leczymy siebie i dzieci na podstawie widocznych objawów i sięgamy po antybiotyki. Tymczasem w niektórych przypadkach są one nie tylko nieskuteczne, ale wręcz zbędne. Objawy alergii to znak, że układ odpornościowy reaguje zbyt gwałtownie na nieszkodliwe dla innych czynniki, takie jak pyłki roślin, kurz, pleśń czy roztocza.
Alergia czy przeziębienie?
Lekarz, u którego bywamy rzadko, ma niewielkie szanse na prawidłowe rozróżnienie objawów grypy czy przeziębienia od alergii. Dopiero częste ich nawroty i zbyt szybkie, jak na zapalenie oskrzeli czy płuc wyleczenia, powinny nas zaniepokoić. Uczulenia na pyłki mają też charakter sezonowy. Okresy nasilenia pojawiają się na wiosnę, bo taka jest pora kwitnienia drzew i traw. Czasem trwają przez niemal całe lato, by uspokoić się jesienią i zimą. Najlepszym sposobem, by przekonać się, czy na pewno, i co ważniejsze, na co jesteśmy uczuleni, jest wykonanie testów alergicznych.
Jak odróżnić uczulenie od przeziębienia?
Objawy uczulenia i infekcji grypopodobnej są bardzo podobne. Swędzenie, pieczenie i łzawienie podrażnionych oczu, do tego kichanie i cieknąca z nosa wydzielina - to typowe objawy kataru siennego - jednej z wielu odmian alergii oddechowych. Uczulenie rzadko wywołuje gorączkę. Przeziębienie rozwija się przez kilka dni, podczas gdy objawy alergii pojawiają się gwałtownie. Na przykład katar sienny może się pojawić natychmiast, gdy znajdziemy się na łące. Jednak najbardziej charakterystyczne dla uczuleń są częste nawroty „pozornego przeziębienia”, z którego szybko wychodzimy i po kilku dniach znowu na nie zapadamy. Osoby uczulone na pyłki często chorują przez całą wiosnę, bo o tej porze roku kwitną drzewa i trawy, przez co w powietrzu jest mnóstwo pyłków.
Jak leczyć alergię?
- uregulowanie poziomu histaminy w organizmie,
- odczulanie
- eliminowanie alergenów z naszego otoczenia.
Komentarze