Polska należy do czołówki najlepiej rozwiniętych w zakresie telekomunikacji krajów na świecie. Każda generacja sieci komórkowych (ostatnio 3 i 4G) była w naszym kraju adaptowana, wdrażana i wykorzystywana w pełnym zakresie, w tym samym momencie co w krajach wysoko rozwiniętych.
- Nie ma czegoś takiego jak technologia 5G sensu stricte. Jest cały zestaw rozwiązań technicznych, które łącznie stanowią technologię, którą umownie nazywamy 5G - podkreśla Jarosław Tworóg z Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Komunikacji.
Dzięki tym rozwiązaniom sieci komunikacji elektronicznej zaczynają efektywnie korzystać z wynalazku jakim jest sztuczna inteligencja, zyskują również większą możliwość zastosowań, z otwarciem na zupełnie nowe dziedziny techniki.
- Sztuczna inteligencja to wynalazek, jak mówią Anglicy „of general purpose”. Istnieje możliwość wykorzystania jej do absolutnie wszystkiego i zajmie więcej miejsca w naszym życiu niż smartfon, a z nim wiele osób spędza 30 proc. czasu dziennie. Sztuczna inteligencja zajmie znacznie większą część naszego życia, pomagając nam w sposób niedostrzegalny - mówi Jarosław Tworóg.
Według eksperta poprzez wzrost produktywności mamy szansę uwolnić się od wykonywania masy proceduralnych i nikomu niepotrzebnych czynności, które mogą wykonać za nas maszyny.Wokół sieci komórkowej 5G narosło wiele mitów. Jeden z nich głosi, że wprowadza ona nowe zagrożenia związane z Internetem Rzeczy (kiedy inteligentne maszyny komunikują się ze sobą za pośrednictwem sieci.)
- To mit. Urządzenia Internetu Rzeczy nie potrzebują sieci piątej generacji. One już istnieją i komunikują się ze sobą oraz innymi systemami. Piąta generacja sprawi jedynie, że te urządzenia będą łatwiej mogły się podłączyć – mówi Rafał Jaczyński, regionalny dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa Huawei.
Sieć 5G poprzez swoje nadajniki będzie mogła „zauważyć”, że ten ruch od różnych urządzeń w sposób niespodziewany wzrasta i po prostu go zablokować. Według Piotra Mieczkowskiego z fundacji Digital Poland sieć 5G w znacznym stopniu przyczyni się do cyfryzacji i rozwoju usług. Jednym z przykładów są aplikacje do parkowania.
- Kiedyś nie było to możliwe, dlatego, że czujnik na miejscu parkowania potrzebował zasilania i te baterie nie wytrzymywały długo. Dzięki technologii 5G bateria może wytrzymać 10 lat, a w konsekwencji będziemy za chwilę mogli rezerwować miejsce w centrum Warszawy czy innych miastach przez aplikację – mówi Piotra Mieczkowski.
Nie będzie to jednak rewolucja, a ewolucja w kwestii dostępu do usług.
- 5G to komórkowy internet porównywalny szybkością przesyłu danych do stacjonarnego: superszybki, bez żadnych opóźnień – dodaje Mieczkowski.
Debata poświęcona cyberbezpieczeństwu w kontekście technologii 5G odbyła się w trakcie akcji Huawei 5G Roadshow. Podczas Huawei 5G Roadshow eksperci szczegółowo omówili narzędzia i produkty wchodzące w skład ekosystemu 5G oraz zaprezentowali przykładowe wdrożenia.
Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
Komentarze
Zobacz także