Jednorazowa torba foliowa używana jest przeciętnie przez 25 minut, ale rozkłada się od 100 do 500 lat. Foliowe opakowania uważane są za najgroźniejsze morskie drapieżniki – zwierzęta duszą się nimi lub dławią, myląc je często z pożywieniem. Starajmy się zabierać na zakupy torby wielorazowego użytku, a jeśli już mamy foliowe siatki – używajmy ich wielokrotnie. Ponowne wykorzystanie toreb foliowych redukuje ich zużycie o połowę, trzykrotne o 66%, a czterokrotne aż o 75%. Dobrze jest również zaplanować zakupy, bo oszczędza to nie tylko foliówki (gdy na zakupy jesteśmy przygotowani), ale również pieniądze.
- Dziś od rana, mając świadomość jakie skutki niesie za sobą produkcja i używanie plastiku, pilskie spółki miejskie Tarpil i Gwda przygotowały atrakcje i akcję edukacyjną, która będzie prowadzona na Targowisku Miejskim nr 1 w Pile. Będę tam również obecny, byśmy wspólnie zachęcali do używania innych opakowań, toreb, niż plastikowe. Bądźmy razem 3 lipca na targowisku w Pile – mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.
- Dziś już wiele sklepów zrezygnowało z darmowego udostępniania klientom torebek foliowych, oferując przy tym większy wybór torebek wielokrotnego użytku. I tak tuż obok plastikowych reklamówek można zakupić torebki płócienne, lniane lub papierowe. Materiał takich torebek odznacza się biodegradowalnością oraz łatwym sposobem ich przetwarzania. Zachęcam do ich używania – dodaje Jacek Bogusławski.
Dzięki ekologicznym akcjom uświadamiającym o negatywnych oddziaływaniu torebek foliowych na środowisko, coraz więcej osób wybiera się na zakupy z własnym koszykiem wiklinowym, plecakiem lub płócienną torebką. W Dniu bez Toreb Foliowych może warto choć na jeden dzień zapakować zakupy do czegoś innego niż do plastikowej torebki.
opr. Urząd Marszałkowski w Poznaniu
Komentarze
Zobacz także