Zaznaczamy, iż firma Energopol Szczecin od kilku miesięcy nie reguluje dużej ilości swoich zobowiązań wobec podwykonawców, przez co są stosowane płatności bezpośrednie przez Inwestora (GDDKiA). Kwoty wypłacone bezpośrednio przez GDDKiA podwykonawcom są następnie potrącane z wynagrodzenia firmy Energopol Szczecin. Dotychczas na kontraktach tego Wykonawcy wypłaciliśmy bezpośrednio ponad 25 milionów złotych, kolejne wnioski na kwotę około 21 mln złotych są rozpatrywane.
Firma Energopol Szczecin S.A. złożyła na kontraktach realizowanych na zlecenie GDDKiA szereg roszczeń dotyczących głównie kwestii finansowych. Złożenie roszczenie nie oznacza jednak powstania obowiązku zapłaty po stronie inwestora. Roszczenia te są poddawane analizie przez zespoły Inżyniera Kontraktu. W wyniku tych analiz podejmowane są decyzje odnośnie uznania, uznania częściowego bądź odrzucenia poszczególnych roszczeń. Każda taka sprawa jest analizowana indywidualnie, w oparciu o przepisy powszechnie obowiązującego prawa oraz Warunki Kontraktu biorąc pod uwagę przedstawione przez wykonawcę dowody w odniesieniu do harmonogramu inwestycji. Dokumentacja wykonawcy dla wielu roszczeń jest niekompletna i wykonawca musi dokonać niezbędnych uzupełnień. GDDKiA dokłada wszelkich starań do jak najszybszego rozpatrywania roszczeń, sprawy te są omawiane na cyklicznych cotygodniowych spotkaniach z wykonawcą. Warto podkreślić, że w na tych kontraktach zasadne roszczenia były uznawane, i tak dla obwodnicy Wałcza w związku z koniecznymi zmianami w dokumentacji projektowej i warunkami pogodowymi Wykonawca otrzymał przedłużenie terminu o około rok i dodatkowe wynagrodzenie w kwocie około 10 mln złotych zgodnie z Warunkami Kontraktu.
Jednocześnie GDDKiA O/Szczecin zaznacza, że egzekwuje i będzie zgodnie z zawartymi kontraktami egzekwować wszelkie należności firmy Energopol Szczecin wobec Skarbu Państwa, w tym kary umowne.
Mateusz Grzeszczuk, GDDKiA O/Szczecin
Komentarze
Zobacz także