Na terenie całego kraju w każdej z wojewódzkich komend policji rozpoczęły działania zespoły policjantów pn. „SPEED”, mające na celu przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze.
Grupa SPEED już u nas działa. Czterdziestu najlepszych policjantów RD w Wielkopolsce, dwadzieścia naprawdę mocnych radiowozów. Mają także wsparcie operacyjne i cyber. Sam jestem ciekawy ilu upalaczy gumy postawią do pionu... - poinformował na Twitterze młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Do zadań każdego z Zespołów „SPEED” należy m.in.:
- ujawnianie kierujących dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń, m.in. takich jak przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym w obrębie przejść dla pieszych, a także innych przestępstw i wykroczeń mających wpływ na zaistnienie wypadków drogowych;
- monitorowanie oraz analiza umieszczanych w Internecie nagrań (filmów) prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.
Funkcjonariusze będą wykorzystywali wszelkie pozyskane informacje, również te z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa pod kątem informacji o zjawiskach lub przypadkach stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W codziennej służbie policjanci z zespołów „SPEED” będą używali najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.
Policjanci podkreślają, że prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane m.in. z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń. Apelując więc do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości,a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.
źródło: KGP, fot. twitter/Andrzej Borowiak