Tężnie solankowe coraz częściej pojawiają się w polskich miastach. Ich mikroklimat ma właściwości lecznicze. Dwa lata temu taka tężnia powstała w Pile, teraz ma szansę wpływać na zdrowie mieszkańców Czarnkowa. Ten naturalny inhalator miałby stanąć w Parku Staszica niedaleko amfiteatru. Koszt małej tężni to około 100 tysięcy zł, czyli tyle, ile przewiduje budżet obywatelski. Tężnia solankowa jest właśnie jedną z propozycji w tegorocznej edycji budżetu.
- Będąc matką trójki synów, którzy w dzieciństwie chorowali na astmę oskrzelową, dogłębnie interesowałam się tym tematem. Czekałam na okazję, żeby w tej kwestii zadziałać. No i pojawił się budżet obywatelski - mówi Katarzyna Baryczkowska, inicjatorka projektu.
W szranki w konkursie stanęły łącznie cztery projekty. Jednym z nim jest modernizacja punktu widokowego na Górze Krzyżowej. Zakłada ona m.in. wymianę lunety oraz zagospodarowanie terenu. Dwa projekty dotyczą placów zabaw przy ulicy Przemysłowej i Rolnej. Ten ostatni miałby być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Od tego roku budżet obywatelski jest obowiązkowy dla wszystkich miast. Jego wysokość musi wynosić co najmniej 0,5% wydatków gminy. W Czarnkowie na budżet przeznaczono w tym roku 100 tys. zł. Aby mieszkańcy mogli głosować na dany projekt, musi on spełniać określone kryteria.
- Projekt musi być przeznaczony dla ogółu mieszkańców, mieścić się na terenie, którego właścicielem jest miasto - mówi Krzysztof Madaj, zastępca burmistrza Czarnkowa.
Tegoroczna edycja jest pierwszą, w której głosowanie odbywa się wyłącznie internetowo. Może to sprawiać utrudnienie osobom starszym, które nie mają dostępu do komputera. Wówczas mogą przyjść do urzędu miasta, gdzie uzyskają pomoc. Głosowanie zakończy się w niedzielę. Wyniki poznamy na początku października.