Według badań exit poll Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,6% głosów, Koalicja Obywatelska ma poparcie 27,4% wyborców, Lewica zdobyła 11,9% głosów. Do parlamentu wejdzie też PSL i Kukiz z poparciem na poziomie 9,6%, a także Konfederacja na którą zagłosowało 6,4% wyborców. Frekwencja wyniosła ponad 61%.
Procentowe poparcie tak się przekłada na podział mandatów:
PiS - 239 mandatów
Koalicja Obywatelska - 130 mandatów
SLD/ Lewica - 43 mandaty
PSL/ Koalicja Polska - 34 mandaty
Konfederacja - 13 mandatów
W Pile nie zebrał się żaden sztab, jedynie działacze Platformy Obywatelskiej zgromadzili się w biurze senatora Mieczysława Augustyna, by wspólnie oczekiwać na wyniki wyborów.
- Spodziewaliśmy się wyniku na poziomie 30%, więc to jest dobry wynik, w kontekście tej całej kampanii śmiem twierdzić, że w stosunku do brudnej, negatywnej kampanii, która była prowadzona to dobry wynik - powiedziała poseł Maria Małgorzata Janyska, jedynka KO.
Podobnie działacze Prawa i Sprawiedliwości zgromadzili się w biurze poselskim Marcina Porzucka.
- Zwycięstwo PiS to samodzielna większość i to przy bardzo wysokiej frekwencji, czyli wzmacnia to nasz mandat do realizacji tego o czym mówimy przez ostatnie lata. Ale poczekajmy do rana, bo przy wyborach do europarlamentu te wyniki się zmieniały, co prawda na korzyść PiS, ale poczekajmy na ostateczne wyniki - komentował poseł Marcin Porzucek z PiS.
Prawo i Sprawiedliwość - 36,4%
Koalicja Obywatelska - 32,6%
Lewica - 14,2%
PSL - 10,7%
Konfederacja - 6,1%
Frekwencja w Wielkopolsce wyniosła 63,2% czyli o 2,1% więcej niż w kraju.
Koalicja Obywatelska przewagę zdobyła tylko w dwóch województwach: lubuskim i pomorskim. W pozostałej części kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia wygrała też we wszystkich grupach wiekowych od 18 roku życia do ponad 60. Jednak wśród starszych wyborców partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się największym poparciem, a wśród najmłodszej grupy ledwie wygrała z KO. Młodzi częściej też głosowali na Lewicę i Konfederację.
Największy podział widać jednak przy analizie głosów wyborców ze wsi i dużych miast. Na wsiach PiS cieszył się ponad 55% poparciem, ale im większe miasto tym niższe poparcie. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców na PiS głosowało ponad 25% wyborców. W aglomeracjach wygrała Koalicja Obywatelska z poparciem ponad 40%. Podobnie Lewica - im większe miasto, tym większe poparcie.
W badaniach exit poll porównano też wykształcenie wyborców. Ci z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zawodowym poparli PiS w niemal 65%, natomiast wśród wyborców ze średnim wykształceniem PiS zdobył około 45% głosów. Wyborcy z wyższym wykształceniem częściej wybierali Koalicję Obywatelską, która miała w tej grupie niemal 40% poparcie, a PiS 30%. W grupie z wykształceniem wyższym wysokie, bo 15% poparcie miała też Lewica.