Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu i mającym najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia.
– Oni są mało elastyczni, są bardzo wrażliwi, nie potrafią udawać trzeba ich często prowadzić, pomagać, wskazywać. Nawet jeżeli oni posiadają jakieś zdolności, a posiadają, to trzeba po prostu nimi kierować - tłumaczy Monika Wojcieszak, mama osoby z autyzmem.
I dlatego tak ważna w autyzmie jest terapia. Ćwiczenia poprawiają między innymi sprawność fizyczną czy integrację. To duży krok w kierunku samodzielności.
– Kiedy była ta więź między terapeutą a dzieckiem i autysta zauważy, że terapeuta chce pomóc idzie bardzo dobrze terapia, ta osoba może funkcjonować, są przypadki osób z autyzmem które funkcjonują doskonale same, też mają rodziny, ale muszą mieć osobę cienia, osobę która będzie ich kierowała - wyjaśnia Aleksandra Kropińska, terapeuta ŚDS Caritas w Pile.
I temu ma służyć między innymi powstanie Środowiskowego Domu Samopomocy. W powiecie pilskim do tej pory nie ma żadnej placówki, która prowadziłaby dzienną opiekę dla osób z autyzmem. Teraz ma się to zmienić.
I tu zaczynają się schody. Ciężko znaleźć osoby, które chciałyby uczęszczać na zajęcia w takim ośrodku. Głównie wynika to z niewiedzy i obaw przed czymś nowym. Co więc zrobić by skorzystać z oferty?
– Osoba, która chce dostać się do takiego domu i skorzystać z usług w pierwszej kolejności musi wystąpić do ośrodka pomocy społecznej tam gdzie zamieszkuje z prośbą o skierowanie do Środowiskowego Domu Samopomocy. Wówczas ośrodek pomocy społecznej zbiera wszystkie dokumenty - mówi Tomasz Olszewski z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.
Czyli między innymi zaświadczenia lekarskie mówiące o zaburzeniach psychicznych, czy braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach. A te mają być bardzo urozmaicone. W budynku będzie chociażby sala rehabilitacyjna, sala integracji sensorycznej, pracownia gospodarstwa domowego czy pracownia komputerowa.
Odział w Motylewie będzie ośrodkiem dziennym, otwartym 5 dni w tygodniu, dostępnym dla podopiecznych i ich bliskich przez 8 godzin dziennie.