Od kilkunastu lat Budzyń stara się o odzyskanie utraconych w 1934 roku praw miejskich. W tym celu w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę. Jednak wieś, która stara się o uzyskanie praw miejskich musi spełnić kilka kryteriów. Przynajmniej 60% mieszkańców musi utrzymywać się z działalności pozarolniczej, miejscowość powinna posiadać wyodrębnione centrum oraz niezbędną infrastrukturę techniczną. Jednym z ważniejszych wymogów jest także kryterium wielkości.
- Budzyń spełnia kryterium wielkości, ponieważ 2 tysiące mieszkańców Budzyń liczył sobie już w 1939 roku, przed II wojną światową. Dziś liczy sobie 4,5 tysiąca mieszkańców i ma tendencję wzrostową. Z roku na rok mieszkańców na szczęście nam przybywa - tłumaczy Marcin Sokołowski, wójt Budzynia.
- Osoby przyjeżdżające do naszej miejscowości dziwią się, że nadal jesteśmy wsią. Ze względu na wielkość, ze względu na strukturę zatrudnienia, ilość zakładów przemysłowych, rozwój, który nastąpił w ostatnich latach. To predysponuje nas do tego, żeby zmienić status miejscowości ze wsi na miasto - zapewnia Andrzej Czerwoniec, przewodniczący Komisji Statutowo-Samorządowej, Prawa i Porządku Publicznego.
Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone na terenie całej gminy na przełomie grudnia i stycznia. Jeśli ich wynik okaże się pozytywny, urząd zwróci się do wojewody z wnioskiem o wszczęcie postępowania. Ten po wydaniu opinii sprawę przekaże premierowi. Najwcześniejszy termin uzyskania przez Budzyń praw miejskich to styczeń 2021 roku.