Właśnie rozpoczęliśmy nabór zgłoszeń do tego konkursu. Nabór potrwa do 24 stycznia 2020 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lutym przyszłego roku - podczas uroczystej gali w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, połączonej z debatą pod hasłem „Innowacyjność samorządów a ich główne wyzwania na najbliższe lata” (te wyzwania to m.in. pogarszający się stan finansów JST, duże, niekorzystne dla samorządów zmiany w funduszach unijnych na lata 2021-2027, spełnienie unijnych wymogów dotyczących recyklingu i gwałtownie rosnące ceny energii).
Partnerami konkursu „Innowacyjny Samorząd” są Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Cyfryzacji, a partnerami medialnymi: TVP Info i Polskie Radio. Jury składa się z przedstawicieli wyżej wymienionych ministerstw, reprezentantów największych organizacji samorządowych (Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP i Związku Powiatów Polskich), a także z dwóch zewnętrznych, niezależnych ekspertów – naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Będzie w nim również przedstawiciel Samorzad.pap.pl.
Nasz konkurs ma być najbardziej kompleksowym w Polsce konkursem wyłaniającym i nagradzającym najbardziej innowacyjne samorządy, a zarazem jest jednym z pierwszych tego typu konkursów w naszym kraju.
Postanowiliśmy zorganizować taki konkurs, ponieważ jednostki samorządowe w obecnych warunkach muszą być innowacyjne, by zarządzane przez nie gminy, powiaty i regiony rozwijały się, by poprawiały się warunki i jakość życia ich mieszkańców, by podnosił się standard usług komunalnych. Nasz konkurs ma wyróżniać i promować samorządy, które zdecydowały się na zastosowanie najlepszych innowacyjnych rozwiązań, a także zachęcać pozostałe samorządy do ich naśladowania.
Innowacyjny samorząd to więc taki samorząd, który ulepsza się i swoje jednostki, swe usługi dla mieszkańców, zarządzanie gminą czy powiatem, tworzy coraz lepsze warunki do ich rozwoju, poprawia warunki i jakość życia mieszkańców - poprzez wprowadzanie nowych, innowacyjnych, lepszych niż dotychczasowe rozwiązań. To także samorząd, który tworzy dobre warunki do rozwoju innowacyjności na swoim terenie.
Głównymi kryteriami oceny konkursowych zgłoszeń będą: nowatorstwo zastosowanego rozwiązania (rozwiązań) i rezultaty jego wdrożenia.
Przykładowe dziedziny, których mogą dotyczyć zgłaszane rozwiązania to: cyfryzacja, ochrona środowiska – zrównoważony rozwój, infrastruktura techniczna i gospodarka komunalna, finanse, polityka rozwoju (tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości, przyciąganie inwestorów, polityka demograficzna), oświata, sport, kultura, ochrona zdrowia, proinnowacyjność – tworzenie warunków do rozwoju innowacyjności, aktywizacja mieszkańców i polityka społeczna.
W konkursie będziemy przyznawać nagrody (za miejsca 1-3) w następujących kategoriach:
• Miasta duże – powyżej 200 tys. mieszkańców
• Gminy miejskie
• Gminy miejsko-wiejskie
• Gminy wiejskie
• Powiaty
Zgłoszenia do konkursu będą odbywać się w trybie otwartego naboru. Formularz zgłoszeniowy, regulamin konkursu i więcej informacji o konkursie.
Komentarze
Zobacz także