Młodzieżowa Rada Powiatu to organ o charakterze doradczym. Tego typu kolegia tworzone są przez grupy młodych osób. Radni wybierani są przez swoich rówieśników w demokratycznych wyborach przeprowadzanych w szkołach. Historia tworzenia młodzieżowych rad sięga lat 90.
- Pierwsze młodzieżowe rady powstały poza naszym regionem. Pierwsza w Częstochowie, ale stopniowo w Polsce coraz więcej jednostek samorządowych takie młodzieżowe rady powołuje - mówi Waldemar Ratajczak, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Młodzieżowe rady działają w największych miastach kraju. Kolejna powstała w Chodzieży. To już druga tego typu inicjatywa w mieście. Wcześniej doszło do powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej.
- Od pewnego czasu chodził nam po głowie pomysł młodzieżowej rady powiatu. Na początku kadencji za temat wziął się pan Mariusz Witczuk, członek naszej Rady. Przygotował projekt statutu. W maju podjęliśmy uchwałę - wyjaśnia Mirosław Juraszek, starosta chodzieski
W szkołach ponadpodstawowych odbyły się wybory członków młodzieżowej rady. Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego otrzymał 7 mandatów, I LO im. św. Barbary 5, Zespół Szkół w Ratajach 3, zaś Prywatny Zespół Szkół 2 mandaty. Prezydium będzie zbierało się w zależności od potrzeb, lecz nie rzadziej, niż raz na kwartał.
Młodzieżowi radni zdają sobie sprawę z tego, z jakim obowiązkiem przyjdzie im się zmierzyć. Nie tracą jednak nadziei i wierzą w to, że uda im się uwrażliwić lokalne władze na potrzeby zarówno młodych, jak i starszych mieszkańców powiatu.
- Według mnie brakowało takiej grupy młodych, zgranych ludzi, którzy faktycznie mają jakieś idee, są zaangażowani i chcą coś osiągnąć. Właśnie to jest ta grupa. To jest ta grupa, której cały powiat potrzebował, której potrzebowali młodzi ludzie - dodaje Bartosz Ewert – I LO im. św. Barbary w Chodzieży
Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Powiatu został Sławomir Smolczewski z I LO w Chodzieży. Wiceprzewodniczącą wybrano Weronikę Jańczak z Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego, zaś sekretarzem Zofię Kuleszę z I LO.