Szpital Specjalistyczny w Pile boryka się z wieloma problemami, w tym szczególnie z problemem finansowym. Dług placówki na koniec 2018 roku wyniosło prawie 35 milionów złotych. Wysokie zadłużenie notowane jest od lat, a wcześniej przyjmowane programy naprawcze nie przynosiły znaczących efektów. Na ostatniej sesji przyjęto kolejny plan zmian na najbliższe dwa lata. Tym razem autorstwa nowego dyrektora szpitala Wojciecha Szafrańskiego.
- Jest to tak naprawdę wymóg ustawowy. W momencie, gdy szpital nie osiąga takiego wyniku finansowanego, który jest zadowalający, który jest ściśle określony przepisami prawa, jesteśmy zobligowani taki program naprawczy wdrażać - tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski
Dyrektor szpitala planuje między innymi skrócić czas pobytu pacjenta na oddziale, zoptymalizować koszty diagnostyki czy utworzyć oddział onkologiczny i poradnię ambulatoryjną. Wojciech Szafrański rozważa również restrukturyzację zatrudnienia.
Praniem i sprzątaniem ma się zająć firma zewnętrzna. Program naprawczy zakłada zwolnienia wśród osób pracujących w niemedycznych zawodach. Redukcja zatrudnienia ma przynieść szpitalowi 2 miliony oszczędności. Program naprawczy szpitala na lata 2020-2021 został przyjęty jednogłośnie. Podczas sesji powołano też nową Radę Społeczną przy Szpitalu.
- Jest to w sumie 15 osób, większość to radni i przedstawiciele, którzy obligatoryjnie wchodzą z urzędu do tej rady - mówi Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile
W nowej radzie nie zasiądzie nikt z kandydatów zgłoszonych przez klub radnych Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciel opozycji nie znalazł się także w składzie nowo wybranej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Pilskiego oraz w Komisji Konkursowej na ordynatorów oddziałów w Szpitalu Specjalistycznym.