We wtorek wieczorem na gali finałowej Grand Press 2019 ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze materiały dziennikarskie roku. Tytuł Dziennikarza Roku zdobył Tomasz Sekielski.
- To jedyna taka nagroda w polskich mediach, a przyznają ją sami dziennikarze, kolegia redakcyjne: prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe - czytamy na stronie Grand Press.
GRAND PRESS ZA REPORTAŻ RADIOWY: „Niedokończona żałoba” – Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik (Polskie Radio Koszalin) opisują walkę rodziny Arama Rybickiego, ofiary katastrofy smoleńskiej, aby zapobiec nakazanej przez państwo ekshumacji.
- O bólu, o braku współczucia, o presji państwa, o tym jest ten reportaż - mówiła Jolanta Rudnik, odbierając nagrodę.
Małżeństwo Jolanta i Andrzej Rudnikowie z Polskiego Radia Koszalin są już na emeryturze.
- Mieliśmy problemy z tym, żeby w ogóle pojawił się na antenie, żeby w ogóle go "wyprodukować", ale się udało. Chciałbym życzyć dziennikarzom, szczególnie radia publicznego, które znalazło się w ciężkiej sytuacji z powodów politycznych takiej odwagi - dodawał Andrzej Rudnik.
Radio Koszalin ma też swoją redakcję w Pile. Jolanta Rudnik w latach 80-tych (wtedy jeszcze jako Jolanta Boruc) przyjeżdżała tu, by także stąd robić reportaże.
- We dwie poszłyśmy zrobić materiał z budowy Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Pile przy ul. Bydgoskiej. To było chyba w 1981 roku. Wtedy Solidarność żądała, aby budynek przekazać służbie zdrowia. Byłyśmy na tej budowie, a kierownik zamknął nam bramę i musiałyśmy przeskakiwać przez płot, wówczas zapytałyśmy budowlańca co robią. On powiedział: kić budujemy - wspomina Wiesława Pinkowska, redakcyjna koleżanka reportażystki.
Jolanta Rudnik w rozmowie z nami powiedziała, że Grand Press to obok Melchiorów najważniejsze dla niej nagrody, wieńczące jej karierę zawodową.
Kapituła przyznała także nagrody w kategoriach:
NEWS: „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” – Magdalena Gałczyńska (Onet) rozpracowała powiązania hejterki internetowej i ujawniła związek wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka (i innych pracowników wymiaru sprawiedliwości) z grupą hejterską mającą na celu skompromitowanie sędziów nieposłusznych władzy.
DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE: „Pancerny Marian i pokoje na godziny” – Bertold Kittel („Superwizjer” TVN) ujawnił, że prezes NIK Marian Banaś wynajmował gangsterom kamienicę z pokojami na godziny; stał się jej właścicielem w niejasnych okolicznościach, nie wpisał jej do oświadczenia majątkowego, a służby badające te oświadczenie nie poinformowały premiera o sprawie przed powołaniem Banasia na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
PUBLICYSTYKA: „Homo sovieticus po latach” – Rafał Woś („Tygodnik Powszechny”) rozlicza ks. Józefa Tischnera z jego sympatii politycznych, wyrzucając filozofowi stanie po stronie liberalnych reform Leszka Balcerowicza.
REPORTAŻ PRASOWY: „Sekret Świętej Brygidy” – Bożena Aksamit („Gazeta Wyborcza ‒ Duży Format”) we wstrząsającym reportażu pokazuje ofiary ks. Henryka Jankowskiego, zgwałcone nastolatki, czasem odbierające sobie potem życie. Tekst wstrząsnął opinią publiczną z powodu pozycji swojego negatywnego bohatera, ale także dlatego, że wokół jego czynów panowała od lat zmowa milczenia. Był to ostatni reportaż Bożeny Aksamit, która niedługo potem zmarła na raka.
REPORTAŻ TV/ WIDEO: „Tylko nie mów nikomu” – Tomasz Sekielski, Marek Sekielski (YouTube, Sekielski) – reportaż o pedofilii w Kościele, w którym ofiary księży pedofilów nie tylko opowiadają po raz pierwszy swoje dotąd skrywane przeżycia, ale też konfrontują je po latach podczas spotkań z dawnymi oprawcami.
WYWIAD: „Związki partnerskie nie są złe” – Robert Mazurek („Dziennik Gazeta Prawna”) w swoim stylu spiera się z wiceprezydentem Warszawy Pawłem Rabiejem, gdy ten oświadcza, że jest za małżeństwami homoseksualnymi, upierając się, iż to w gruncie rzeczy rozwiązanie konserwatywne.
DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE: „Pegasus” – Lech Dawidowicz („Czarno na białym” TVN 24) dociera do informacji, że polskie służby zakupiły najpotężniejszy system szpiegowski, który może przejąć kontrolę nad dowolnym urządzeniem, dając wgląd w życie i tajemnice każdego z nas.