E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty, którą można spróbować uzyskać, po konsultacji lekarskiej, na platformach internetowych, m.in. Receptomat. Pacjent podczas wizyty otrzymuje kod SMS lub e-mail z receptą, którą przedstawia farmaceucie. Ta rewolucja ma ułatwić życie lekarzom i farmaceutom, a przede wszystkim pacjentom.
-nie wiem, ja jestem przyzwyczajona do starych rzeczy
-jestem nie przyzwyczajona jeszcze, no ale trzeba się przyzwyczaić
-wygoda, tylko trzeba się dobrze z tym zapoznać
-jeżeli sobie założę. Bo jak nie założę to nie będę miał - komentują mieszkańcy Piły
A mowa o Internetowym Koncie Pacjenta, które trzeba uaktywnić, żeby móc korzystać z e-recept. Potrzebny jest do tego profil zaufany, który nie każdy posiada. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował pod koniec listopada, że dotychczas do IKP zalogował się zaledwie co dziesiąty Polak.
- System będzie dobrze funkcjonował, jeżeli pacjenci wykażą większą inicjatywę i będą zakładali internetowe konta pacjentów. Wówczas rzeczywiście dla nas to będzie o tyle łatwiej, że będziemy to wysyłali na platformy i automatycznie będzie to wysyłane na aplikację na smartfony - tłumaczy Adam Gronowski, lekarz
- E-receptę mamy zawsze pod ręką jeżeli realizujemy ją drogą elektroniczną. Zawsze ona jest w naszym smartfonie, w SMS-ie, na koncie mailowym. Jeżeli udajemy się na zakupy to zawsze tę receptę mamy przy sobie - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia
Zmian w systemie nie muszą obawiać się seniorzy. Mniej zaawansowani technologicznie chorzy nadal dostaną do rąk papierowy wydruk. Nowością jest też to, że pacjent będzie mógł realizować jedną receptę w kilku aptekach. Oznacza to, że jeżeli na recepcie znajduje się kilka leków i nie wszystkie są dostępne w jednej aptece, pacjent będzie mógł udać się po brakujący lek do innej placówki.
Dzięki tym zmianom już nie będzie problemów z realizacją recept, bo zabrakło na niej pieczątki lekarza, czy też jest po prostu nieczytelna, bo lekarz ma trudne do rozszyfrowania pismo.
- To jest dobry kierunek, uważam, że dla nas farmaceutów i dla aptek jest to jakieś ułatwienie, jest to też uszczelnienie całego systemu opieki zdrowotnej - mówi Piotr Szczepanik, farmaceuta
Po e-zwolnieniach i e-receptach, w przyszłym roku mają wejść w życie e-skierowania. Od stycznia funkcjonuje też nowa lista leków refundowanych. Na liście aptecznej dodane zostały kolejne preparaty wykorzystywane w leczeniu m.in. cukrzycy, depresji, czy astmy. Szczegóły dotyczące nowych pozycji można znaleźć na stronie ministerstwa zdrowia.