Tematem rady gabinetowej była trudna sytuacja gospodarcza w kraju w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego.
- Bardzo wiele osób świadczy pracę zdalnie, ale wiele osób nie jest w stanie pracować wcale. To z myślą o nich powstała "tarcza antykryzysowa". To pakiet ulg dla małych i średnich przedsiębiorców. Są to ulgi, zwolnienia z opłat, przesunięcia spłat i odsunięcia płatności ZUS w czasie i dalej rozłożenie tego zobowiązania na raty - mówił Andrzej Duda.
Prezydent mówił, że trudna sytuacja może potrwać 6 miesięcy. Dlatego rząd zapowiada także pakiet pożyczek i kredytów na dobrych warunkach dla przedsiębiorców.
- Kryzys ma wymiar ogólnoświatowy, nie możemy liczyć na pomoc z zewnątrz, bo wszyscy na świecie mają te same problemy - dodawał prezydent.
Poinformował, że osobiście zwróci się do prezydenta Chin z prośbą o sprzedaż maseczek ochronnych, bo to Chiny są wciąż potentatem w ich produkcji.
212 miliardów złotych to wartość szacunkowa opracowywanego pakietu antykryzysowego.
- Zależy nam na ochronie miejsc pracy. W zagrożonych firmach 40 proc. wynagrodzenia pracownika może pokryć państwo, ale tylko do wysokości średniej krajowej, dla jednoosobowych firm, czy osób pracujących na umowę o dzieło, czy zlecenie państwo może dołożyć do 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy zajmują się dziećmi, bo niewykluczone że szkoły, przedszkola i żłobki będą dłużej zamknięte - mówił Mateusz Morawiecki.
Premier zapowiedział także wsparcie służby zdrowia. 7,5 mld zł trafi do jednoimiennych szpitali zakaźnych, na modernizację całej bazy szpitalnej i POZ-etów.
Pakiet ma zabezpieczyć system finansowy. We współpracy z Narodowym Bankiem Polskim rząd proponuje pakiet kapitałowy.
- Pieniądze były i są w bankomatach i nie ma żadnego ryzyka, że ich zabraknie - zapewniał premier.
Inwestycje publiczne będą też wspierane przez rząd. 30 mld zł trafi m.in. na drogi i komunikację, cyfryzację i transformację energetyczną,
- Jesteśmy pierwszym państwem na świecie, które prezentuje tak kompleksowy pakiet pomocy gospodarczej - zapewniał premier Morawiecki.
Ten pakiet będzie dopracowany jeszcze w tym tygodniu.
fot. Krystian Maj / KPRM
Komentarze
Zobacz także