Gminy występują o dofinansowanie laptopów do edukacji zdalnej

22.04.2020   Autor: Michalina Pieczyńska-Chamczyk
1537---294
40 komputerów jeszcze w tym tygodniu trafi do uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Trzcianka, być może już w kolejnym 35 dostaną pilscy uczniowie. Gminy aplikują o 100 procentowe dofinansowanie na zakup sprzętu potrzebnego do skutecznej edukacji zdalnej.

80 tys. zł na zakup 40 laptopów mających wesprzeć zdalne nauczanie otrzymała gmina Trzcianka w ramach programu Zdalna Szkoła. Komputery te to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez dyrektorów szkół. Choć ci nie czekali z założonymi rękami.

To dyrektorzy szkół bezpośrednio decydowali o tym już na samym początku edukacji zdalnej o tym, żeby te laptopy szkolne, które już były na stanie szkół, przekazać tym osobom, które tego najbardziej potrzebowały. Także teraz ta kolejna partia laptopów właśnie wyszła do szkół wiejskich - zapewnia Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Komputery te zostaną także przekazane do szkół na terenie samej Trzcianki. O środki z tego samego programu podobnie jak wiele gmin w całym kraju, aplikowała także Piła. Miasto nie otrzymało co prawda jeszcze odpowiedzi, ale na podstawie zapewnień, że każdy aplikujący otrzyma potrzebne środki, wykonało pierwsze kroki.



My nie czekając na ostateczną decyzję, podjęliśmy działania w celu zakupu komputerów i jak dobrze pójdzie, to jeszcze w tym tygodniu będziemy je posiadać fizycznie. To będzie 35 komputerów „all in one”, czyli, czyli monitor zawiera w sobie również komputer - tłumaczy Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w UM w Pile.
Jak zapewnia Sebastian Dzikowski, te komputery mają zaspokoić zgłaszane potrzeby. W Szkole Podstawowej nr 12 na 600 uczniów, tylko kilku miało taki problem.

Szkoła użyczyła 4 laptopy dla uczniów potrzebujących. Być może w tych domach rzeczywiście jest taka sytuacja, że jest więcej niż dwoje dzieci, które korzystają z komputerów i stąd taka potrzeba. Chociaż też miałem informację, że gdzieś tam w domu rodzice nie dysponują komputerem - wyjaśnia Marcin Borowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile.

Na szczęście jak pokazuje przykład, są to pojedyncze przypadki. Nauczyciele i uczniowie mają do swojej dyspozycji także wyposażenie zakupione w ramach Projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolska, które służyło do kształcenia z zakresu nauczania online.

- Między innymi 25 tabletów w jakości bardzo dobrej, między innymi full HD, ale z klawiaturą oraz laptopy dla nauczycieli i to jest dzisiaj wykorzystywane oczywiście do zdalnego nauczania -  mówi Piotr Waśko, dyrektor Projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@.

Podobnie jak narzędzia używane w tym projekcie, czyli system videokonferencyjny i cyfrowalekcja.pl służąca do przygotowywania wirtualnych lekcji i ich prowadzenia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group