Szpital Specjalistyczny w Pile boryka się wieloma problemami, w tym szczególnie z tymi finansowymi. Dług placówki na koniec 2019 roku wynosił ponad 30 milionów złotych. Wysokie zadłużenie notowane jest od lat, a wcześniej przyjmowane programy naprawcze nie przyniosły znaczących efektów. Kilka tygodni temu podjęto decyzje o zaciągnięciu 20 milionowego kredytu.
– Cel tego kredytu jest jednoznaczny. Ma pomóc wyjść szpitalowi na tak zwaną prostą finansową. Jest to kredyt restrukturyzacyjny, który przede wszystkim poprawi płynność szpitala, pozwoli zlikwidować złe długi - tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
Które znacząco utrudniają funkcjonowanie szpitala. Względem placówki toczy się kilkanaście postępowań sądowych o zapłatę zobowiązań. Pieniądze pozyskane w ramach kredytu pozwolą większość z nich uregulować.
– Spłacimy wszystkie rzeczy wymagalne dzisiaj w szpitalu, będziemy rozmawiać z wszystkimi jednostkami, w stosunku do których takie zobowiązania posiadamy. Ta kwota tych 20 mln złotych ona ulegnie pewnej zmianie z uwagi na to, że istnieje dzisiaj możliwość szybkiego otrzymania środków finansowych - mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.
Kredytu pilskiemu szpitalowi udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Poręczycielem jest powiat pilski. Lecznica będzie spłacać zaciągnięte zobowiązanie przez 20 lat. Między innymi długi termin zwrotu niepokoi opozycję.
– Bardzo niepokoi nas to, że ten kredyt, który będą spłacały kolejne pokolenia mieszkańców powiatu pilskiego dotyczy tak naprawdę wyłącznie bieżących zobowiązań, nie jest to związane z jakąkolwiek inwestycją, która byłaby w stanie szpitalowi zapewnić pewne dochody w związku z poszerzeniem działalności, oferowaniu nowych usług pacjentom - mówi Rafał Zdzierela, radny Rady Powiatu w Pile.
Szpital szuka także oszczędności. W ramach zmniejszania kosztów funkcjonowania część zadań realizowana jest w lecznicy na zasadach outsourcingu. Tak dzieje się chociażby w przypadku pralni. Wkrótce zmiany obejmą także sprzątanie szpitala. Placówka wdraża również nowe procedury medyczne, tak by zwiększyć przychody.