Z przeprowadzonych badań wynika m.in., że ponad 1/3 uczniów doświadczyła zaczepek o podtekście seksualnym. Niemal tyle samo z nich przyznało, że było świadkami braku reakcji nauczycieli i pracowników szkoły na takie zachowania. Niemal 3/4 uczniów nie zaufałoby w sytuacji dyskryminacji pracownikom szkoły, a niemal 1/5 uczniów ze względu na swoją orientację i sytuację w szkole miała myśli samobójcze. Choć raport powstał w szkołach ponadpodstawowych to młodzi działacze swoje postulaty złożyli w tym tygodniu także na ręce prezydenta Piły.
- Żeby uczyć już od najmłodszych lat, że przemoc, że rasizm, że seksizm, homofobia, transfobia są złe, że są to zachowania, które wynikają z uprzedzeń, ze stereotypów, z nienawiści i chcemy temu zapobiegać i z tym walczyć. I naszym drugim postulatem jest zwiększenie nakładów na szkolnych psychologów - tłumaczy Adam Boch z Przedwiośnia.
- Chcemy pokazać, że nie jesteśmy osobami, które krzyczą tylko i skandują, ale chcemy pokazać, że potrafimy być częścią społeczeństwa i dajemy radę także bez skandowania, a raczej spokojniejszymi formami rozrywki jak właśnie piknik - mówi Alan Burzyński
Ten ma się odbyć już w sierpniu.