Wolontariusze posadzili pierwsze drzewa i przygotowali pasieczysko. W pomalowanym przez dzieci ulu zamieszkały pierwsze lokatorki: pszczoły polskiej rasy Krainka linii Galicja.
- Właśnie ze względu na łagodne cechy została wybrana do naszego miasta, nasza pasieka ma charakter społeczny i moim obowiązkiem jest dbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, którzy pracują i będą wypoczywali w tym ogrodzie - zapewnia prezeska Fundacji Pszczoła Bożena Wola.
Ogród Społeczny, w którym stanęła pasieka zaprojektowała Pracownia Sztuki Ogrodowej.
- Krzewy, będą stanowiły żywopłot i zabezpieczenie przed zwierzętami, których jest sporo w tym rejonie Piły. Przede wszystkim rośliny są miododajne i pyłkodajne, są zatem doskonałym uzupełnieniem diety pszczół. Mamy tu maliny, czarne porzeczki, czy dereń jadalny. To dopiero początek, bo do projektu wybrałam prawie 70 gatunków roślin, które będziemy sukcesywnie dosadzać - mówi projektantka ogrodu Agnieszka Hubeny-Żukowska, która osobiście dołączyła do wolontariuszy.
- Działania proklimatyczne są celem i wyróżnikiem naszego Instytutu. Dobrze jest mieć takich partnerów jak Fundacja Pszczoła i projektantka ogrodów Agnieszka Hubeny-Żukowska. Cieszę się, że mamy pszczoły na UAM w Pile - dodaje dr Paweł Michał Owsianny, dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM.
fot. Fundacja Pszczoła, Rafał Tomczyk, Agnieszka Hubeny-Żukowska
Komentarze
Zobacz także