Chrzest udzielony przy użyciu formuły "chrzcimy" jest nieważny

Chrzest udzielony przy użyciu formuły "chrzcimy" jest nieważny
Chrzest udzielony przy użyciu niewłaściwej formuły będzie nieważny. Watykańska Kongregacja Nauki Wiary wydała oświadczenie dotyczące sakramentu chrztu.

Udzielanie sakramentu chrztu przy użyciu słów: "Chrzcimy was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Według Kościoła formuła chrztu brzmi bowiem: "Chrzczę was w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". W związku z tym wszystkie chrzty udzielane z użyciem liczby mnogiej czasownika "chrzczę" nie mogą być uznane za ważne.

Co w takiej sytuacji? Chrzest należy powtórzyć. Stanowisko Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary zatwierdził papież Franciszek. 

- Zgodnie z dokumentami Soboru Watykańskiego II "nikt, nawet jeśli jest kapłanem, nie może samodzielnie dodawać, usuwać ani zmieniać czegokolwiek w liturgii". Jak wyjaśnia Kongregacja Nauki Wiary, jest tak dlatego, że kiedy szafarz udziela sakramentu, to tak "naprawdę sam Chrystus chrzci".
"Sakramenty zostały ustanowione przez Jezusa Chrystusa" i "zostały powierzone Kościołowi, aby je strzegł" - oświadczyła kongregacja. I wytłumaczyła, że podczas sakramentu chrztu Kościół "funkcjonuje w istocie jako Ciało, które działa nieodłącznie od swojej Głowy, ponieważ to Chrystus-Głowa działa w ciele kościelnym, zrodzonym przez niego w tajemnicy paschalnej" -
czytamy na portalu Wirtualna Polska. 

Użycie formuły "chrzcimy" oznacza, że w świetle prawa kanonicznego taka osoba nie jest ochrzczona. 

fot. Sławomir Nakoneczny 

Komentarze