Symboliczne przecięcie wstęgi i gotowe. Można zaczynać. Do dyspozycji widzów pozostaje sala, a na niej niewiele ponad 20 miejsc i wyposażenie na najwyższym poziomie. Kino mieści się w Szkole Podstawowej nr 3, której uczniowie również będą mogli z niego korzystać. Podobnie jak każdy, kto będzie miał ochotę zobaczyć jeden z tysiąca filmów w warunkach kameralnej sali kinowej. Miejsce to także morze możliwości dla nauczycieli.
– Oprócz tego, że oczywiście można robić prelekcje, projekcje i dyskusje po filmie, to można również to miejsce wykorzystać jako taki punkt, aby organizować działania około filmowe, czyli na przykład terenowe gry miejskie, spotkania z ciekawymi ludźmi - zapewnia Katarzyna Włodkowska, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.
Ale także miejsce do tego, by uczniowie mogli zaprezentować swoje, już prawie profesjonalne, produkcje. Gościem specjalnym otwarcia był Janusz Zaorski, reżyser filmowy, który ma wizje idealnego repertuaru dla takiego miejsca. Chciałby, aby gospodarze godzili nurty rozrywkowe, z filmami, które są w stanie widza czegoś nauczyć o świecie.
A Kino za Rogiem to przedsięwzięcie stworzone ze środków unijnych. W całej Polsce takich placówek jest ponad 50. Ich zadanie to wypełnienie luki na kulturalnej mapie miasta, dzielnicy, czy wsi, na której powstało. Więcej o funkcjonowaniu trzcianeckiego kina w poniedziałkowym Kurierze Czarnkowsko-Trzcianeckim o godz. 18.30.