W tym roku bez różowych marszów i profilaktycznych spotkań. Amazonki działają w okrojonym zakresie, ale nie oznacza to, że problem zniknął. Rak piersi wciąż jest groźny. Przekonała się o tym Joanna Herc, która zachorowała na nowotwór przed czterdziestką.
- Przyszedł rok 2014 i się okazało, że pojawił się guz. Okazało się, że jest on rozsiany, był na węzłach chłonnych. Były przerzuty - mówi Joanna Herc, amazonka.
Potem operacja, chemia i radioterapia. Teraz jest już dobrze, choć niepewność pozostała.
- Ten jeden procent z tyłu głowy jest, że to może wrócić - dodaje amazonka.
W Polsce rak piersi jest najczęstszym powodem przedwczesnej śmierci. Rocznie rozpoznaje się go u półtora miliona kobiet na świecie, a jedna trzecia chorych umiera. Kluczowa w tym przypadku jest profilaktyka.
- Rak piersi jest jednym z tym nowotworów nielicznych na świecie, gdzie udowodniono, że profilaktyka ma znaczenie i może spowodować mniejszą śmiertelność społeczeństwa - przekonuje Piotr Martenka, kierownik zakładu Radioterapii w Pile.
Oprócz regularnych kontroli u lekarza można również badać się w domu. Zmianę na piersi można łatwo wyczuć. Należy sprawdzać, czy nie wyczuje się jakiegokolwiek guzka oraz wycieku z brodawki. Oprócz tego kontrola zmian skórnych na piersi.
- Samobadanie piersi powinno się robić raz w miesiącu. Badanie jest proste, to nie boli, tylko trzeba sobie poświęcić te 5 minut w łazience i się przebadać - zachęca Elżbieta Stoińska, prezeska pilskich Amazonek.
Rak piersi może dotknąć każdą kobietę. Ale ryzyko rośnie wraz z wiekiem. Panie po 50 roku życia mogą co dwa lata wykonywać bezpłatnie badania mammograficzne. Natomiast bez względu na wiek zaleca się wykonywanie raz do roku badania USG.
Już w najbliższą sobotę przed budynkiem VIVO! Piła stanie mobilny punkt diagnostyczny, mammobus firmy Mammo-Med. Na miejscu, 24 października, stan zdrowia bezpłatnie skontrolują panie w wieku 50-69 lat. Aby za darmo skorzystać z możliwości skontrolowania piersi, wystarczy zarejestrować chęć udziału pod numerem telefonu: (58) 325-76-02. Z refundowanego badania będą mogły skorzystać kobiety w wieku od 50 do 69 r.ż.
Komentarze
Zobacz także