Rzymskie denary w... Chodzieży

15.11.2020   Autor: Mateusz Manthai
165---109
Nóż, fragmenty ludzkiego kręgosłupa, czy moneta z przełomu II i III wieku naszej ery. Takie znaleziska odkryli archeolodzy w Chodzieży.


- Na szczycie jednego z kopców udało się odkryć pochówek ciałopalny z X wieku wyposażony w nóż. Były to pochówki jeszcze w obrządku pogańskim, czyli kości po spaleniu były wkładane do glinianych naczyń. Fragmenty takiej ceramiki także udało nam się znaleźć . One bardzo ładnie datują nam to cmentarzysko. Tutaj znajduje się około 30 takich kopców. W tym sezonie postanowiliśmy przebadać 3 z nich. Wszystkie różnią się od siebie wielkością, czy kształtem, dlatego musieliśmy zweryfikować, czy na pewno wszystkie są kurhanami - mówi Piotr Alagierski, archeolog.
Znalezione przedmioty pochodzą prawdopodobnie z wielokrotnie używanego cmentarzyska. Wyniki badań archeologów mają służyć ustaleniu dalszej ochrony stanowiska. Jednak końcowym efektem prac będzie publikacja na temat pradziejów ziemi chodzieskiej. Ta powstanie we współpracy z Chodzieskim Domem Kultury. W ciągu 7 lat pracy naukowców na terenie powiatu odkryto osadę z epoki kamienia, czy grodzisko z X wieku. Teraz metalowe artefakty trafią na konserwację. Później zostaną opisane i trafią  prawdopodobnie do chodzieskiej Izby Regionalnej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group