Zmarł prof. Adam Marcinkowski

07.12.2020   Autor: Redakcja
1340---1666
Prof. Adam Marcinkowski, były rektor Państwowe Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, nie żyje. Miał 78 lat. O śmierci byłego rektora poinformowała 7 grudnia pilska uczelnia. 

-Odejście prof. Adama Marcinkowskiego, współtwórcy rozwoju Uczelni, wspaniałego Rektora i Wykładowcy oddanego działalności naukowej i dydaktycznej, jest niezwykle smutną wiadomością dla całej społeczności akademickiej. Wielkim zaszczytem była dla nas
możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć, rozwoju wspólnoty akademickiej oraz wykształcenie wielu studenckich pokoleń. Profesor pozostanie na zawsze w naszej pamięci, jako Człowiek cieszący się ogromnym autorytetem wśród studentów i współpracowników, znawca nauk historycznych, ale przede wszystkim, jako wspaniały Wykładowca, który poświęcił swoje zawodowe życie nauce i swoim studentom
- czytamy na stronie PUSS w Pile. 

W 1964 roku ukończył Techniczną Oficerską Szkołę Wojsk Lotniczych, w 1980 roku obronił pracę doktorską z nauk humanistycznych w Wojskowym Instytucie Historycznym w Warszawie. Pięć lat później został doktorem habilitowanym nauk wojskowych w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie, a w roku 1996 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk humanistycznych.
Profesor Adam Marcinkowski był Rektorem Akademii Bydgoskiej i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w latach 2002-2006, a w roku 2009 został Rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile. Podczas pełnienia funkcji Rektora pilskiej PWSZ, Profesor Marcinkowski angażował się w umiędzynarodowienie Uczelni, wspierał liczne wydarzenia naukowe i kulturalne oraz inicjatywy studenckie. Za swój dorobek i wkład w naukę otrzymał m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Medal za Zasługi dla Województwa Kujawsko - Pomorskiego, Medal Kazimierza Wielkiego za Zasługi dla Miasta Bydgoszczy. Profesor nagrodzony został również zaszczytnym tytułem akademickim Doctor Honoris Causa, przyznanym przez Uniwersytet Zarządzania i Biznesu w Berdiańsku.
 
Wypromował pięciu doktorów i około czterystu magistrów. Opublikował ponad 170 pozycji naukowych w kraju i poza granicami. Uczestniczył w 35 konferencjach krajowych i międzynarodowych. Dorobek Profesora dotyczył głównie zimnowojennej konfrontacji międzysystemowej, problematyki rozbrojeniowej, stalinizmu w Wojsku Polskim oraz losów polskich jeńców wojennych w obozach na terytorium ZSRR w latach drugiej wojny światowej. W latach 1992-1995 prowadził badania w archiwach Federacji Rosyjskiej. Przedmiotem Jego zainteresowań były głównie akta Zarządu NKWD do spraw Jeńców Wojennych, dokumentacja obozów jenieckich oraz dokumentacja osobista Polaków – jeńców wojennych z 1939, a także żołnierzy Armii Krajowej wywiezionych do ZSRR w latach 1944-1947. W efekcie tych badań, do kraju sprowadzono dziesiątki tysięcy akt zgromadzonych w Centralnym Archiwum Wojskowym. Profesor koncentrował swoje badania także na cywilizacyjnych i społecznych uwarunkowaniach bezpieczeństwa człowieka i zbiorowości społecznych.

źródło: PUSS Piła

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group