Ruszyły prace związane z budową farmy wiatrowej w gminie Budzyń. Robotnicy przygotowują główny punkt zasilania. Ten ma być gotowy już za pół roku. Ciężarówki zwożą także pierwsze elementy nowych wiatraków.
- Ci ludzie, którzy będą mieszkać w pobliżu wiatraków mogą się bać. Są różne głosy, że działki w pobliży tracą na wartości - mówią mieszkańcy Budzynia.
Pomysł budowy farmy wiatraków koło Budzynia narodził się już 20 lat temu. Wykonano pomiary siły wiatru oraz analizy środowiska. Głos oddano także mieszkańcom. Ci w konsultacjach społecznych opowiedzieli się za realizacją inwestycji. Dziś, po dwóch dekadach budowa elektrowni wiatrowej dojdzie do skutku.
- Farma wiatrowa Budzyń powstanie w dwóch etapach – w pierwszym zbudowanych zostanie 25, a w kolejnym 10 wiatraków. Zadaniem firmy będzie przygotowanie dokumentacji projektowo-budowlanej oraz wykonanie wszelkich prac geologiczno-budowlano-instalacyjnych, w tym: fundamentów, stałych i tymczasowych dróg oraz platform - czytamy w oświadczeniu firmy Aldesa.
Budzyńska farma wiatrowa będzie nieco mniejsza, niż ta w sąsiednim Margoninie. 35 wiatraków produkować będzie energię o łącznej sile 70 megawatów. Nowoczesne rozwiązania spowodują ograniczenie emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. Na elektrowni niewątpliwie zyska także gmina.
- Zmieni się krajobraz gminy. Mam nadzieję, że w następnych latach także strona dochodowa budżetu gminy. Liczymy na znaczne zwiększenie wpływów i dochodów do budżetu - tłumaczy Marcin Sokołowski, burmistrz Budzynia.
Farma wiatrowa powstanie w zachodniej części gminy, w pobliżu Sokołowa Budzyńskiego, Stróżewa i Wyszyn. Jesienią pierwsze wiatraki zaczną produkować prąd. Całość zostanie oddana do użytku w pierwszej połowie 2022 roku.