Posypanie popiołem odbywa się w czasie mszy świętej, po homilii. Kapłan wypowiada wtedy jedną z biblijnych sentencji "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "prochem jesteś i w proch się obrócisz". W tym roku z powodu reżimu sanitarnego zwrot ten jest wygłaszany jednorazowo przy ołtarzu do wszystkich wiernych. Moment ten...
- Jest przeznaczony na taką refleksję. Na takie zatrzymanie się i pomyślenie o tych sprawach duchowych, które przecież są nie mniej ważnymi. Wiemy doskonale o tym, że dusza w nas jest i ona także upomina się o swoje. Tak jak ciało o chleb tak i dusza o tę strawę duchową - tłumaczy ks. Stanisław Oracz, proboszcz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile.
Tak jak cały okres Wielkiego Postu, który trwa 40 dni. Kościół katolicki zwraca w tym czasie szczególną uwagę na trzy rzeczy: modlitwę, post i jałmużnę.
- Modlitwa to jest pozbieranie się w relacji z Bogiem, post to trochę bardziej z samym sobą, wzięcie się za siebie i jałmużna czyli naprawianie tych relacji z drugim człowiekiem bo jałmużna to nie jest tylko datek pieniężny a wszystko to co robimy dla drugiego człowieka - wyjaśnia ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
40-dniowy Wielki Post a zarazem przygotowanie do najważniejszego święta w kościele katolickim, czyli Wielkanocy zakończy się w Wielki Czwartek.