Chodzieski urząd realizuje II etap projektu „mobilność miejska”. W tej fazie oprócz budowy ścieżek rowerowych i chodników, zaplanowana jest rozbudowa sieci rowerów miejskich o kolejnych 50 jednośladów. Zmodernizowane zostanie także oświetlenie drogowe na nowych ścieżkach rowerowych. Wszystko po to, aby w przyszłości do centrum wjeżdżało mniej samochodów.
- Nawet, gdy mieszkamy przy ulicy Sienkiewicza to do kościoła byśmy najchętniej pojechali samochodem. To przestawienie sposobu myślenia musi nastąpić, jeżeli w przyszłości chcemy oddać miasto naszym następcom, jako miasto ekologiczne i zdrowe - tłumaczy Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.
Na kiepski stan chodników od lat narzekają mieszkańcy miasta. Już niebawem się to zmieni. Za dwa lata Chodzieżanie przejdą się nowymi traktami m.in. przy ulicach 3 Maja, Świętokrzyskiej, Tadeusza Siejaka, czy Osiedlu Leśnym. Dokończony będzie także brakujący odcinek trasy rowerowej na promenadzie przy jeziorze Miejskim.
Z nowych tras cieszą się lokalni cykliści, bo turystyka rowerowa jest coraz bardziej popularna. Jednak jak dotąd tych dobrych ścieżek brak.
- Każdy metr ścieżki rowerowej jest na wagę złota. Nie ma co ukrywać, że przez wiele lat w Polsce ścieżek rowerowych będzie brakowało. Zawsze będzie ich brakowało, więc dla nas jest to bardzo dobra wiadomość - tłumaczy Łukasz Sędłak, prezes Chodzieskiego Towarzystwa Rowerowego.
Wartość projektu to blisko 10 milionów złotych, z czego 8 milionów to dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.