Zmiany w Narodowym Programie Szczepień

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień
Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Rząd od 12 kwietnia uruchamia szczepienia populacyjne, a do końca sierpnia chce zaszczepić przeciwko COVID-19 wszystkich chętnych w Polsce. Powstaną także nowe punkty szczepień.

W Polsce do tej pory wykonano ponad 6 mln szczepień. Od kwietnia to tempo ma znacząco wzrosnąć. Rząd chce szczepić aż 10 mln osób miesięcznie.

To jest nasz cel, to jest nasze narodowe zadanie, to jest nasza solidarność, od tego zależy właśnie skuteczne zwalczenie tej epidemii. Jestem przekonany, że ten Narodowy Program Szczepień jest podstawą powrotu do tego wszystkiego za czym tęsknimy - mówił na konferencji Mateusz Morawiecki, premier RP

By tak się jednak stało, potrzebne jest więcej szczepionek, ale także większa liczba punktów szczepień. Do tej pory te odbywały się w przychodniach i szpitalach. Teraz ma to się zmienić. Katalog miejsc, w których będzie można się zaszczepić, został poszerzony. Utworzone zostaną między innymi „samorządowe” punkty szczepień.



 – Jesteśmy gotowi w Chodzieży w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1 z całą logistyką przeprowadzić masowe szczepienia dla mieszkańców powiatu chodzieskiego, dla Szamocina, Margonina, gminy wiejskiej i miasta Chodzieży - mówi Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, burmistrz Chodzież

Tempo szczepień w samorządowych punktach jak zaznacza burmistrz, jest zależne od ilości dostępnych szczepionek, za których dostarczenie nie odpowiada samorząd, tylko rząd. Minister Michał Dworczyk poinformował, że producenci zapewniają, że w kwietniu do Polski ma przyjechać od 5 do nawet 7 milionów dawek preparatu. W II kwartale ma się także zmienić to kto może szczepić. Do tej pory mogły to robić tylko podmioty prowadzące działalność leczniczą.

 - W II kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, dla pojedynczych pielęgniarek. Wprowadzimy również punkty drive-thru oraz na pewnym etapie uruchomimy szczepienia w zakładach pracy - informuje Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień

A także w aptekach. Już od 12 kwietnia zarejestrować na szczepienia będą mogły się osoby urodzone w roku 1962, a następnie, każdego dnia, kolejne roczniki, aż do 1973 w dniu 24 kwietnia. Zmienia się również kwalifikacja na szczepienia. Teraz zostanie wykonana na podstawie wstępnego wywiadu i kwestionariusza, który pacjent sam wypełnia i podpisuje. Konsultacja lekarska będzie tylko w przypadku ewentualnych wątpliwości. Wszystkie te zmiany mają spowodować, że do końca sierpnia w Polsce zaszczepieni przeciwko COVID-19 zostaną wszyscy chętni.

Komentarze