Testować, testować, testować oraz izolować. To nasz postulat podnoszony od pierwszych dni pandemii. Żeby jednak tak się stało, trzeba ludzi nie tylko zachęcać, ale i likwidować im bariery, szczególnie ekonomiczne – uważa senator Adam Szejnfeld, który przygotował własny projekty ustawy, mający na celu zwiększenie efektywności testowania oraz izolowania osób w związku z pandemia COVID-19.
100% płatne chorobowe! Nie tylko postuluję to, ale nawet taką ustawę mojego autorstwa uchwalił już Senat. Chodzi o to, aby ludzie nie obawiali się testować, badać, leczyć, gdyż w przypadku uznania ich za chorych tracą na tym 20% wynagrodzenia. Ma to dotyczyć także izolacji i kwarantanny. Niestety, ustawa leży w sejmowej zamrażalce – mówił senator.
Zdaniem parlamentarzysty rząd nie radzi sobie z pandemią, a powinien przede wszystkim testować oraz izolować, tych pacjentów, u których wykryto chorobę. Senator zarzuca rządowi brak jakiejkolwiek strategii walki z pandemią. Jednym z takich przykładów ma być zamieszanie ze skierowaniami na szczepienie czterdziestolatków i pięćdziesięciolatków. Kolejnym szczepienia w Rzeszowie, w którym zbliżają się przedterminowe wybory na prezydenta miasta. -Czy to cud, przypadek, a może znów błąd systemu? Dziwnym trafem w Rzeszowie zbliżają się wybory prezydenta miasta, a jedną z kandydujących osób jest obecna wojewoda, czyli przedstawiciel rządu PiS w terenie.. - kończy senator.
Jesteśmy u szczytu trzeciej fali pandemii. Sytuacja w regionie jest zła. Na terenie Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Lutyckiej mamy 81 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z czego zajęte są już 73 łóżka. Zapełniły się one w 3 dni. Zajętych jest też 7 na 8 łóżek respiratorowych. W innych szpitalach sytuacja nie jest lepsza - dodaje wicemarszałek województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek.
Obecnie zdecydowanie dłużej trwa także proces uzyskiwania wsparcia finansowego na sprzęt medyczny niezbędny do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem. - Podczas pierwszej fali decyzję w tej sprawie wydawał wojewoda. W tej chwili ścieżka została wydłużona. Wojewoda jedynie opiniuje, a decyduje Ministerstwo Zdrowia. To znacznie wydłuża czas oczekiwania – wyjaśniała wicemarszałek.
opr. Biuro senatora Adama Szejnfelda
fot. poglądowa Pixabay
Komentarze
Zobacz także