Dotąd Wielkopolanie, którzy przeszli zakażenie koronawirusem i chcieli oddać osocze, mogli to zrobić jedynie w Poznaniu i w Lesznie. Teraz się to zmieni. Za kilka tygodni ten cenny dla chorych lek będzie pobierany także w Pile.
- Myślę, że wielu ludzi by skorzystało z tego. Dojazd do Poznania to jest kawałek drogi, więc to naprawdę fajna sprawa - mówią pilanie.
Do tego celu potrzebna jest jednak specjalistyczna i droga aparatura. Pilski oddział Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa miesiąc temu przeniósł się ze Szpitala Specjalistycznego do nowej siedziby w sąsiedztwie Ars Medicalu. To tutaj w tym tygodniu trafią nowoczesne separatory. Kilka tygodni potrwa szkolenie personelu i ruszy pobór osocza. Jedna osoba może uratować życie aż trzem chorym.
- Pobierając osocze separatorowo pobieramy w jeden worek mniej więcej 700-730 ml. To jest taka ilość, która pozwala nam podzielić te porcję pobranego osocza na trzy porcje terapeutyczne - mówi lek. med. Krzysztof Olbromski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
Jak podkreślają lekarze osocze osób, które przeszły zakażenie koronawirusem to niezwykle cenny lek wykorzystywany u najciężej chorych na COVID-19.
- Który zawiera przeciwciała neutralizujące i to osocze podane pacjentowi z ciężkim przebiegiem COVID w odpowiednim okresie, jest w stanie zmniejszyć wiremię, czyli te przeciwciała zneutralizują tego wirusa SARS-Co-V2 i dzięki temu być może pomoże to w procesie leczenia i też jego rokowanie się polepszy - tłumaczy lek. med. Anna Łaba, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
Wstępna kwalifikacja ozdrowieńców odbywa się poprzez telefon na infolinię Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.
- Ozdrowieńcy zgłaszają chęć oddania osocza, my przeprowadzamy wywiad i umawiamy na konkretny dzień i godzinę ozdrowieńca, a na ternie oddziału pilskiego lekarz kwalifikuje i nadzoruje oddanie tego osocza - dodaje lek. med. Krzysztof Olbromski.
Którego pobranie jest bezbolesne i nie różni się wiele od pobrania krwi.