Główną przyczyną zawieszenia realizacji tegorocznego budżetu obywatelskiego jest drenaż samorządowej kasy przez pandemię. Z opóźnieniem można także realizować propozycje z lat wcześniejszych.
- Te dwa lata, w których panuje pandemia i są w związku z tym ograniczone środki budżetowe, a także trzeba było je przeznaczyć na inne zadania związane z walką z pandemią, przeznaczyliśmy ten czas na realizację zadań tych, których w poprzednich latach nie udało się zrealizować - mówi Bartosz Mirowski, koordynator Budżetu Obywatelskiego w Pile.
Wśród tych ważniejszych jest instalacja 14-u defibrylatorów. Urządzenia ratujące życie będą montowane na każdym pilskim osiedlu oraz w budynkach użyteczności publicznej.
W sumie w ramach budżetu obywatelskiego w tym roku miasto zrealizuje jedenaście zadań za milion trzysta tysięcy złotych. Za te pieniądze powstaną między innymi osiedlowe chodniki, zostanie uporządkowany park na Staszycach, parking przy Szkole Podstawowej nr 11 przejdzie remont, a boisko do gry w piłkę przy Szkole Podstawowej nr 12 będzie miało nową nawierzchnię.
W przyszłym roku miasto zrealizuje kolejnych sześć zadań wybranych do tej pory przez mieszkańców, a budżet obywatelski wróci w normalnym wydaniu za rok.