W Polsce występuje blisko 450 gatunków pszczół. Te pożyteczne owady nie miały tej wiosny łatwo.
- Pszczoły nie lubią silnych wiatrów, wody i niskiej temperatury. Jeśli trafiamy na taką zmienną aurę, jaka jest w tej chwili, która można by powiedzieć, jest typowa, ale nie jest korzystna dla pszczół - tłumaczy dr Paweł Owsianny z Fundacja Pszczoła i dyrektor Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.
Pszczoły nie miały też z czego zbierać pyłku i nektaru, bo tej wiosny rośliny zaczęły później kwitnąć. Aby przetrwać, musiały być dokarmiane. Pogoda i zmiany klimatu to nie jedyne zagrożenie. Przemysłowe rolnictwo i nadmierna chemizacja także im szkodzi.
- Przede wszystkim stosowanie środków owadobójczych nie wtedy, nie w takich ilościach jak trzeba - dodaje dr Paweł Owsianny.
Przed rokiem jeden z rolników opryskiwał rzepak w środku dnia, kiedy pszczoły pracują, w dodatku zakazanym środkiem. Przez silnie trujący oprysk zginęło niemal 250 pszczelich rodzin, czyli około... 7,5 mln pszczół. Prokurator dla rolnika z Dolnego Śląska domaga się surowej kary.
Fundacja Pszczoła chce sprawdzić jak wygląda kondycja miejskiego środowiska na podstawie badania roślinnych pyłków.
Próbki zostaną przebadane na obecność pestycydów oraz metali ciężkich. Wyniki pokażą także, jak wygląda roślinna bioróżnorodność na terenie Piły. W ramach akcji powstał także specjalny klip. Pilskiej pszczole głosu udzielił Czesław Mozil.
Z okazji Światowego Dnia Pszczół fundacja Ratujmy Zwierzaki zorganizowała specjalną zbiórkę na rzecz Fundacji Pszczoła. Zebrane w ten sposób pieniądze pomogą ratować te pracowite owady.
- Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę bazy edukacyjnej oraz na stworzenie miniparku roślin, w którym będziemy pokazywać jakie rośliny są idealne dla pszczół, w jakim okresie kwitną, jak je posadzić, jak o nie dbać, jak je pielęgnować - tłumaczy Krzysztof Rauhut z Fundacji Pszczoła.
Pieniądze na ratowanie pszczół można wpłacać za pośrednictwem portalu siepomaga.pl lub pod adresem ratujmyzwierzaki.pl/pszczola.
fot. Pixabay
Komentarze
Zobacz także