-Terytoria. Areszt Sztuki 2005-2020 - 15 lat dla stowarzyszenia to już sporo. Idee i chęć działania krzepną. Na szczęście wciąż nowi członkowie się pojawiają i zasilają pomysłami. Nazwa Areszt Sztuki nadal budzi kontrowersje, chociaż jest rozpoznawalna. Ci, dla których idea powstania Stowarzyszenia jest obca, szukają wyjaśnienia w tym, że jak więźniowie twórcy skazani są, wewnętrznym przymusem, talentem na swoją sztukę. Stowarzyszenie powstało w celu promocji regionalnych przedsięwzięć twórczych oraz prowadzenia działalności integrującej środowisko artystyczne – pisze dr Iwona Bolińska-Walendzik zapraszając na pilską wystawę.
Ważnym punktem działań Stowarzyszenia miały być w założeniu m.in. starania o powołanie Regionalnego Centrum Sztuki z siedzibą w obecnym areszcie śledczym w Olsztynie. „Wszyscy zgadzają się, że areszt śledczy powinien zniknąć z centrum Olsztyna. I że w jego miejscu powinno stanąć coś bliskiego mieszkańcom” (Marcin Szot www.olsztyn.wm.pl - 2013.02.03). Tyle o początkach…
Stowarzyszenie hucznie obchodziło dziesięciolecie istnienia. Zorganizowali z tej okazji 10 wystaw - gościli m.in. w galeriach w Olsztynie, Dobrym Mieście, Ornecie, Ostrołęce, Elblągu, Kwidzynie i w chorwackim Valpovie.
Do Stowarzyszenia Areszt Sztuki należy około 50 członków. Są to artyści, ludzie kultury, z Olsztyna i regionu. Większość z nich to uznani twórcy, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, z dużym dorobkiem. Wystawa „Terytoria” nie jest podsumowaniem piętnastu lat działalności, raczej próbą określenia swojego tu i teraz.
źródło i fot.: BWAiUP Piła
Komentarze
Zobacz także