Młodzi ludzie w wieku 12-15 lat będą mogli szczepić się na takich samych zasadach jak dorośli, czyli w mniejszych punktach populacyjnych, lub większych powszechnych w całej Wielkopolsce.
- Mamy 69 punktów powszechnych tych większych i 518 punktów populacyjnych, bo one nadal działają i można z nich korzystać - tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ.
W regionie powstało 10 dużych punktów szczepień masowych, w tym po trzy w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim i złotowskim oraz po dwa w chodzieskim i pilskim. Przy szczepieniu nie obowiązuje rejonizacja. Należy jednak wcześniej się na nie zarejestrować przez Internetowe Konto Pacjenta.
- Albo poprzez ogólnopolską infolinię 989, albo poprzez naszą wewnętrzną 883 105 205. można także podejść w dniu, w którym szczepimy, gdy widać, że coś się tutaj dzieje i się zarejestrować - zapewnia Szymon Kozłowski, koordynator punktu szczepień powszechnych.
Piła ma już dwa działające punkty szczepień masowych
- Akcja szczepień w szkołach będzie uzależniona od tego, ilu chętnych będzie w poszczególnych placówkach. To dyrektorzy szkół będą decydować o tym, czy chcą, aby zorganizować punkt szczepień na terenie szkoły - mówi Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.
Jeszcze przed wakacjami Minerstwa Edukacji i Nauki oraz Zdrowia zaczną prowadzić specjalną kampanię edukacyjną.
- Po to właśnie, żeby ruchy, które sprzeciwiają się szczepieniom nie mogły bazować, czy wręcz zerować na niewiedzy, nieświadomości i na tworzeniu pewnych mitów - tłumaczy Adam Niedzielski, minister zdrowia.
Szczepisz się przeciw COVID? Możesz zostać milionerem
Podczas szczepienia konieczna będzie obecność rodzica lub opiekuna prawnego - tak samo, jak w przypadku dzieci starszych. Dorośli muszą wyrazić zgodę na szczepienie.