Wtorkowa sesja była jedną z ważniejszych w ciągu roku. Radni przyjmowali na niej wykonanie rocznego budżetu oraz wyrażali poparcie dla polityki prezydenta miasta, a ta zdaniem opozycji nie jest bez zarzutu.
- Zbyt dużo polityki zostało wplątane w działalność samorządową. Każdy briefing, każda konferencja prasowa była również atakiem na aktualny rząd, stąd nie mam zaufania pod tym względem do prezydenta - mówi Zbigniew Pyziak, przewodniczący klubu Porozumienia Samorządowego w RM Piły.
Co radni Porozumienia Samorządowego wyrazili głosując... przeciwko udzieleniu wotum zaufania prezydentowi. Tak samo zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości, zarzucając Piotrowi Głowskiemu m.in. brak współpracy z opozycją.
- Często gdy wybieramy jakichś przedstawicieli Rady Miasta np. do Rady Pożytku Publicznego czy to PRGOK, zazwyczaj są to członkowie koalicji rządzącej, Koalicji Obywatelskiej, także nie jest to reprezentacja Rady Miasta tylko reprezentacja PO. Mamy też inną wizje rozwoju miasta. Nie podoba nam się np. likwidacja Izby Wytrzeźwień - przekonuje Grzegorz Płachta, radny RM Piły, PiS.
Radni koalicji, którzy jednogłośnie poprali wotum zaufania dla prezydenta, przekonują, że w tym głosowaniu powinny decydować nie względy polityczne, a realizacja poszczególnych zadań.
W minionym roku udało się przeprowadzić termomodernizację wielu obiektów komunalnych i oświatowych, wybudować nowe drogi i ścieżki rowerowe, czy halę sportową na Górnym. Dużym projektem była wymiana taboru miejskiego przewoźnika. W MZK pojawiło się 6 kolejnych nowoczesnych autobusów. Trwa także duża przebudowa terenów nadrzecznych gdzie powstała Skateplaza.
Prezydent miasta zapewnia, że i na najbliższe lata ma ambitne plany związane z rozwojem miastem.
- Jeszcze większy nacisk kładzie się na to, aby nie był tylko zrównoważony, ale też reperował pewne elementy, które gdzieś po drodze zostały popsute. Takimi popsutymi terenami są tereny poprzemysłowe, które kiedyś zostały porzucone, czy tereny powojskowe - wymienia Piotr Głowski, prezydent Piły.
Na części z nich miałaby powstać nowa strefa przemysłowa z atrakcyjnymi terenami dla inwestorów, a na pozostałych osiedla mieszkalne. Ponadto Piła stawia na zieloną energię w transporcie miejskim i w budynkach publicznych oraz szkołach. Kolejne plany to: zazielenianie miasta, rozbudowa sieci ścieżek rowerowych i Aquaparku.