Kolejne kłody pod "nogi" samorządów?

27.06.2021   Autor: Michał Kępiński
1139---270
Właściciele mieszkań będą się „spowiadać” gminom z tego, czym ogrzewają swoje nieruchomości. Wszystko w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli ogólnopolskiego rejestru źródeł ciepła. Problem w tym, że samorządy nie wiedzą, jak mają te informacje zbierać, a przepisy wchodzą w życie już od 1 lipca.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie ważnym narzędziem wspierającym wymianę starych kotłów grzewczych, a także miejscem gdzie dostępne będą informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. Wszystko po to, by poprawić jakość powietrza.

 - Dobrze, bo ja pale gazem, a są tacy co jak parowozy kopcą. - Wystarczy spojrzeć z wiaduktu na dół to widzimy obraz jaki nam się rysuje. - To „kopczenie” takie to jest niesamowite więc chyba dobrze - komentują mieszkańcy naszego regionu.

Za ideą wprowadzenia ewidencji są samorządy, które taki rejestr będą prowadzić. Problem jednak w tym, że nie wiedzą, jak mają te informacje gromadzić.

 – Najpierw jest konferencja prasowa, potem tworzy się jakieś przepisy, później się je sześć razy poprawia, bo oczywiście są sknocone, a potem się dopiero daje narzędzia. My dzisiaj nie wiemy nic, nie wiemy jak to będzie funkcjonowało, ale oczywiście, bo to jest domena rządzących - komentuje Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży.
Do zmiany w prawie pozostał niecały tydzień, a w gminach dopiero rozpoczęły się szkolenia urzędników. Brakuje także sprzętu, oprogramowania i ludzi do obsługi Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

 – Przekazuje nam się dodatkowe zadanie, bo to będzie dodatkowe zadanie i wcale nie drobne, w charakterze administracyjnym i nie wolno nam się w żadnej mierze pomylić i tradycyjnie na to zadanie dodatkowe nie otrzymujemy ani złotówki - mówi Marek Wójcik, ekspert ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich.

Spis jest obowiązkowy i ma objąć nawet 5-6 mln właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych. Na zgłoszenie budynków już istniejących będzie 12 miesięcy, a dla nowo powstałych 14 dni. Za zaniedbanie tego możemy dostać mandat do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu – grzywnę do nawet 5 tys. złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group