Polacy coraz chętniej sięgają po hulajnogi elektryczne. Te pozwalają nie martwić się korkami i mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dla komunikacji miejskiej czy środek transportu, którym pokonujemy drogę do pracy. Czy w Pile także zapanował boom na elektryczne hulajnogi?
Jeszcze kilka lat temu hulajnogi elektryczne uchodziły za drogową abstrakcję. Od niedawna nie sposób nie zauważyć, że zaczęło się do nich przekonywać coraz więcej osób. Obecnie hulajnogi elektryczne królują w większości polskich miast, także w Pile.
- To jest fajny środek transportu, ja sam w Poznaniu mieszkałem, studiowałem i tam jest to mega rozwinięte i jest to szybki środek komunikacji - przekonuje młody użytkownik tego środka lokomocji.
Tym bardziej, że w Pile pojawiła się możliwość wypożyczenia hulajnogi na minuty. Wystarczy zainstalować w telefonie aplikację, wpłacić środki i ruszać w drogę. Firm oferujących taką usługę w polskich miastach przebywa.
- W tym momencie jesteśmy w 39 miastach w Polsce, lada dzień będziemy w kolejnych dwóch, będzie to Giżycko i Leszno, ale także pojawiamy się na rynkach wśród naszych sąsiadów. Jesteśmy na przykład w Pradze czy też w Budapeszcie - mówi Monika Chróścicka-Wnętrzak z biura prasowego Blinkee City.
Z miesiąca na miesiąc przybywa również osób, które zdecydowały się na zakup własnej hulajnogi elektrycznej. Z przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Mobilne Miasto badania wynika, że Polacy doceniają w głównej mierze to, że sprzęt pomaga rozwiązywać problemy związane z korkami czy zanieczyszczeniem powietrza w miastach. Mogą także na krótkich odcinkach zastąpić samochód.
– Zalety to na pewno czas dotarcia do pracy hulajnogą, jest to 10 minut z domu, a samochodem wychodzi tyle samo, ale za tym idzie też ekologia, że naładuje sobie hulajnogę w domu i potem cały tydzień mogę jeździć na tym jednym ładowaniu - mówi Dawid Cieślak, użytkownik hulajnogi elektrycznej.
Problemem był jednak brak przepisów regulujących czym owe hulajnogi elektryczne są i jak się nimi poruszać. To zmieniło się w maju, kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy “Prawo o ruchu drogowym”.
- Użytkownicy, którzy się nią poruszają, są zobowiązani w pierwszej kolejności do korzystania z drogi przeznaczonej dla rowerów lub pasa dla rowerów, a jeżeli w danym momencie takiej drogi nie ma, mogą korzystać z drogi dla pieszych, ale prędkość którą będą się poruszać musi być zbliżona do pieszego zachowując przy tym szczególną ostrożność i oczywiście ustępując pierwszeństwa pieszym - mówi sierż. Wojciech Zeszot, oficer prasowy pilskiej policji.
Dodatkowo maksymalna prędkość z jaką możemy poruszać się elektryczną hulajnogą wynosi 20 km/h, nie wolno pojazdem nikogo przewozić, a minimalny wiek użytkownika to 10 lat. Przepisy wprowadziły także zakaz korzystania z hulajnogi w stanie nietrzeźwości.