Od początku maja na stadionie przy ul. Okrzei, pierwszą lub drugą dawką zaszczepiło się ponad 13 tys. osób. Dzięki takiemu specjalnemu paszportowi szczepionkowemu wszystko jest, czyli podstawowe dane osoby zaszczepionej, nazwa i daty przyjęcia preparatu oraz unikalny identyfikator w postaci kodu QR. Dzięki niemu podróżny uniknie obowiązku odbycia kwarantanny lub przejścia dodatkowego testu i będzie mógł swobodnie poruszać się po Europie.
Od czwartku, specjalny dokument zaczął obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie i na Islandii.
- Możemy go wygenerować tuż po szczepieniu, dlatego dla osób, które nie mają dostępu do portalu pacjent.gov.pl, na życzenie drukujemy taka kartę z certyfikatem także tutaj od razu na miejscy wszyscy pacjenci mogą się zaopatrzyć w ten certyfikat - tłumaczy Szymon Kozłowski, koordynator punktu szczepień na stadionie powiatowym w Pile.
Można go także ściągnąć na smartfona z Internetowego Konta Pacjenta czy aplikacji mObywatel. Osobom zaszczepionym unijny certyfikat jest wydawany na rok. Ozdrowieńcom na 180 dni, a osobom z negatywnym wynikiem testu na 48 godzin. Jednak sam paszport szczepionkowy to nie wszystko.
- Niektóre kraje wymagają tak jak Grecja czy Hiszpania taki dodatkowy dokument, który elektronicznie trzeba wypełnić i otrzymać kod QR - mówi Jan Nowak, biuro podróży Intertour.
- Nie musimy płacić i potem przechodzić całej tej procedury ubiegania się o zwrot kosztów leczenia, tylko mając tę kartę od razu możemy skorzystać z takiego zakresu leczenia jaki przysługuje w danym kraju - informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik NFZ w Poznaniu.
Od czwartku w związku z sezonem urlopowym, umożliwiono także przyjęcie drugiej dawki szczepienia w dowolnie wybranym punkcie szczepień.
- Można zgłaszać się poprzez infolinię 883 105 205 lub bezpośrednio w punkcie szczepień, w dniach, kiedy wykonujemy szczepienia - dodaje Szymon Kozłowski.
Lub poprzez e-rejstrację, logując się na Internetowym Koncie Pacjenta.