Tanie mieszkania w naszym regionie. Coraz więcej gmin wchodzi we współpracę z rządowym programem Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Dzięki temu mniej zamożni Polacy będą mieli szansę na własne M.
Mirosławiec pomału zamyka listę oczekujących na mieszkania w budynku, który powstanie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Prace nabrały tempa choć dopiero na papierze. Do wkopania pierwszej łopaty jeszcze daleko.
- W tej chwili z jednej dużej działki, na której mieliśmy pozwolenie na ustawienie trzech budynków, wydzielamy działkę, która zostanie przekazana zachodniopomorskiemu SIM-owi. Ta działka będzie stanowiła początek prac dokumentacyjnych nad zaprojektowaniem budynku - mówi Piotr Pawlik, burmistrz Mirosławca.
W którym swoje wymarzone cztery kąty otrzymają 24 rodziny. Tyle na początek. Burmistrz przewiduje zakończenie budowy na przełomie 2023/2024 roku. Jeśli ta formuła się sprawdzi, gmina będzie starać się o kolejne mieszkania z tego programu. Do współpracy w ramach SIM-ów przystąpiła także Piła, o czym zadecydowali na wtorkowej sesji radni. Budynki z tanimi mieszkaniami miałyby powstać na osiedlu Zielone Wzgórza. To jest w fazie projektowania
- W połowie przyszłego roku będziemy wiedzieli jakie będzie nasycenie tego osiedla, ile będzie budynków. Na pewno w pierwszym etapie, jeśli chodzi o pilotaż, o co najmniej jeden lub kilka budynków to w pierwszym etapie wejdzie w to ta nowa spółka. Nasze zamiary i przewidywania
są takie, że już w 2022 roku zacznie się ruch na tej budowie - zapowiada Bogdan Kopeć, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego UM Piły.
Ruch na budowie tanich mieszkań chciałby także widzieć w swoim mieście burmistrz Trzcianki. Tanie mieszkania powstałyby w okolicach jeziora Sarcze.
- Spokojna okolica, w której może powstać takie małe, kameralne, niewysokie osiedle z kliku bloków, które w pierwszym etapie mogłoby zawierać 60 mieszkań, a w drugim 120 - mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.
- Spokojna okolica, w której może powstać takie małe, kameralne, niewysokie osiedle z kliku bloków, które w pierwszym etapie mogłoby zawierać 60 mieszkań, a w drugim 120 - mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.
Jak dodaje Jaworski, przystąpienie do programu to dla gminy same korzyści.
- Która nie ponosi w tym momencie żadnego ciężaru finansowego dla tego zadania, a wszystko jest realizowane w ramach dofinansowania z budżetu państwa i partycypacji, i spłaty przez potencjalnego najemcę - dodaje Jaworski.
Samorządowe Inicjatywy Mieszkaniowe powstają przy współpracy rządowego Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz samorządów. Cel to tanie mieszkania dla mniej zamożnych Polaków z możliwością długoletniego wynajmu, dopłat do czynszu i dojścia do własności. Mieszkania z tego programu będą mogły wynajmować osoby spełniające określone ustawą kryteria dochodowe.
Komentarze
Zobacz także