W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.
W Pile trzynasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 16 października. Msza św. o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 197 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.
W Wałczu siódmy zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 15 października, w obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 233 dzieci.
opr. ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy kurii biskupiej w Koszalinie
Komentarze
Zobacz także