Grypa zaatakowała ze zdwojoną siłą

16.10.2021   Autor: Artur Maras
1980---1913

Mamy wysyp sezonowych infekcji - mówią lekarze. Sytuacji nie poprawia powrót dzieci do szkół i pogoda. A na horyzoncie oprócz COVID-u pojawia się także grypa. Medycy namawiają do szczepień. Seniorzy po 75 roku życia mogą zaszczepić się przeciwko grypie bezpłatnie.  

W taka pogodę jak ta nietrudno o przeziębienie czy poważniejszą infekcję. Do lekarzy rodzinnych ustawiły się kolejki.  

- Jest tego zdecydowanie więcej niż kiedyś o tej porze roku - mówi Anna Perucka, lekarka rodzinna z przychodni przy ul. Lotniczej w Pile. 

Bo choć to dopiero początek sezonu, to jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, już we wrześniu padł rekord zachorowań na grypę. Chorych było niemal dwa razy więcej niż rok temu oraz o 20% więcej niż przed pandemią. Oprócz tego mamy również wysyp infekcji grypopodobnych.  

- Dzieci wróciły do szkół. Dzieci i młodzież często są roznosicielami infekcji wirusowych. Z tego co słyszę u pediatrów jest także wzrost zachorowan, więc siłą rzeczy potem i dorośli chorują - tłumaczy lek. med. Iwona Leśniewska, specjalista medycyny rodzinnej.  

Przy niewielkich infekcjach pomóc mogą domowe sposoby.

- Herbata z miodem, cytryną z imbirem - przekonuje pilanka 

- Owoce zdrowe, witaminy - dodaje pilanin.
  
Lekarze zalecają, aby przede wszystkim zostać w domu i nie roznosić wirusów dalej. Do tego pić dużo płynów i wypoczywać. W poważniejszych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem. Medycy zachęcają także co roku do szczepień przeciwko grypie. 
 

- Zwłaszcza osoby starsze obciążone chorobami krążenia, chorobami układu oddechowego. Również osoby młodsze, które pracują w dużych skupiskach - mówi lek. med. Anna Perucka, specjalista medycyny rodzinnej.

 
Bo z grypą a w szczególności z powikłaniami, które może wywołać także nie ma żartów. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień dla seniorów powyżej 75. roku życia oraz m. in. dla personelu medycznego, farmaceutów, nauczycieli, pensjonariuszy DPS-ów czy mundurowych.
  

- Przed szczepieniem prowadzona jest kwalifikacja przez lekarza, wystawiane jest skierowanie i można od razu się zaszczepić. Także nie potrzebujemy żadnego dokumentu ani elektronicznego, ani papierowego. Zgłaszamy się do punktu szczepień i możemy z takich szczepień skorzystać - przekonuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik wielkopolskiego oddziału NFZ.


Jak dodają medycy, także w przypadku grypy szczepienie to najlepsza forma profilaktyki.  

Osoby, które szczepią się od wielu lat mówią, że chorują rzadziej, chorują krócej, objawy są mniej nasilone a starsze osoby nie są przede wszystkim narażone na ciężki powikłania grypy czyli zapalenie mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych czy zapelenia płuc - lek. med. Anna Perucka – specjalista medycyny rodzinnej.
 

Najlepszym okresem na szczepienie przeciw grypie jest jesień. Organizm wytwarza odporność po szczepieniu po około dwóch, trzech tygodniach.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group