Męskie choroby w tym nowotwory narządów płciowych to często temat tabu.
- Może trochę strachu, trochę wstydu i nic więcej. Póki człowiek czuje się dobrze to uważa, że jest zdrowy - mówi pilanin
- Nie ma się czego wstydzić trzeba iść. Tylko o zdrowie tu chodzi - dodaje inny
Odpowiednie badanie może uratować życie. Niestety wielu mężczyzn gabinety lekarskie omija szerokim łukiem.
- Ciągle tych panów badających się jest mało i ciągle przychodzą panowie z dużym stopniem zaawansowania nowotworów, kiedy nowotwór nadaje się do leczenia paliatywnego tylko, kiedy sytuacje jest już przegrana - mówi dr n. med. Sławomir Brzóska, urolog.
Wygrana byłaby, gdyby nowotwór został wcześnie wykryty. Zarówno ten jąder, jak i prostaty zdiagnozowany w początkowym stadium jest wyleczalny. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalistów.
- Przyjście do lekarza nie świadczy o słabości a o odpowiedzialności. Mężczyzna zdrowy potrafi się zaopiekować rodziną, zabezpieczyć ja pod każdym względem, a jeśli się pochoruje i będzie wymagał opieki, zaczyna się duży problem - dodaje dr n. med. Sławomir Brzóska, urolog.
Tego można byłoby uniknąć. Badanie prostaty zaleca się raz w roku, szczególnie u mężczyzn powyżej 45 roku życia. Jąder z kolei już od 14 roku życia. Tu wstępne badanie możemy wykonać samemu.
- Wszelkie nieprawidłowości na gładkiej powierzchni jądra powinny być konsultowane z urologiem - mówi dr Brzóska.
Co roku na nowotwór jądra choruje 1500 mężczyzn. Na nowotwór prostaty 15 tysięcy, z których każdego roku 1/3 umiera. Dlatego aby zwiększyć świadomość męskich chorób, przełamać tabu i nakłonić ich do regularnych badan, od kilku lat w listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy.
- Trochę jak różowa wstążka ma prowokować do rozmów o nowotworze piersi, tak w listopadzie ten wąs, który odszedł do minionych epok i nie jest już popularnym zarostem ma prowokować do pyta, dlaczego wąs i dlaczego taki typ zarostu. Chcemy odpowiedzią na to pytanie były kwestie związane właśnie z męskim zdrowiem - mówi Jakub Kajdaniuk, koordynator kampanii Movember Polska.
Akcję wsparło wielu artystów. M. in. Czadomen, lider zespołu Piersi czy Cyber Marian nagrali wspólnie utwór “Wszyscy za jednego” i specjalny teledysk.
- Żeby pobudzić świadomość, ale także żeby uspokoić trochę wszystkich facetów i sprawić, aby nie poczuli się osamotnienie. Szczególnie refren: jeden za wszystkich wszyscy za jednego, nie jesteś sam, gdy zdarzy się coś złego - mówi Krzysztof Sokołowski, lider zespołu Nocny Kochanek.
Cały klip można zobaczyć m.in. na naszej antenie. Na stronie mosznowladcy.pl znajduje się lista miast w których w ramach tegorocznej akcji, badania kontrolne wykonywane są za darmo.
Komentarze