Święto Niepodległości w regionie. Co, gdzie, kiedy?

Święto Niepodległości w regionie. Co, gdzie, kiedy?
Już jutro Polacy będą świętować 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji samorządy, także w naszym regionie przygotowały ofertę kulturalno-sportową. 
 

W Pile świętowanie rozpoczyna się w czwartek o godzinie 14.00 na pilskim lotnisku. 

- Wspólnie z Pilskim Muzeum Wojskowym i 122 Batalionem Piechoty Lekkiej zapraszamy na Narodowe Święto Niepodległości. Będą wystawy, gdzie będzie można obejrzeć eksponaty muzealne, będą pokazy militarne przygotowane przez żołnierzy - mówi Piotr Gadzinowski, rzecznik prasowy UM Piły.

O 15.30 prezydent Piły złoży kwiaty pod pomnikiem na Leszkowie, a o 16.00 odbędą się oficjalne miejskie uroczystości na placu Zwycięstwa z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, które zakonczą się poczęstunkiem rogalami marcinskimi. Dla miłośników aktywnego spędzania czasu, ofertę przygotował powiat pilski. Na stadionie przy Okrzei w samo południe zostanie odśpiewany hymn. Po nim rozpoczną się biegi. Wystartować będzie można w dowolnym momencie go godziny 15.00. Nie obędzie się też bez akcentu kulturalnego. 

– Po raz pierwszy po wielu latach organizujemy koncert niepodległościowy w odbudowanym kinie “Iskra”. Dzięki wsparciu środków unijnych, które w ramach WRPO pozyskaliśmy, podobnie zresztą jak na rozbudowę stadionu, zorganizujemy koncert - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 


Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na koncert tylko na zaproszenie. Do udziału w świętowaniu mieszkanców Trzcianki zaprasza burmistrz. 

- Żeby wspólnie przeszli się po mszy świętej ze wszystkimi chętnymi ulicami Trzcianki pod pomnik niepodległości. Tam zostaną złożone wience, kwiaty, znicze, a następnie udamy się na plac Pocztowy, by zobaczyć jak młodzież - już tradycyjnie – tańczy poloneza - mówi Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.

Można też obejrzeć w Centrum Integracji Społecznej wystawę siodeł z czasów walk o niepodległość. W Czarnkowie w środę, o 19.15 rozpocznie się koncert pt. “Paderewski all inclusive”, a w czwartek... 

– Razem z programem “Niepodległa” Ministerstwa Kultury, spotkamy się na placu Wolności, aby uroczyści zaśpiewać hymn państwowy z uroczystym wciągnięciem flagi na maszt, w obecności chóru Harmonia - mówi Jan Pertek, dyr. MCK w Czarnkowie. 

Równolegle odbędzie się rajd rowerowy “Po marcinowego rogala”, który wystartuje o godzinie 10.00 sprzed Czarnkowskiego Domu Kultury. W sposób bardzo tradycyjny obchody będą wyglądać w Chodzieży. 

- Msza święta w kościele św. Floriana. Po mszy przemarsz pod pomnik. przy urzędzie i złożenie wiązanek kwiatów przez delegacje - mówi Paulina Panek, Urząd Miasta w Chodzieży.

Oszczędna forma obchodów to reakcja na wzrost zachorowań na covid-19. 

fot. archiwum
 

Komentarze