Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewczynek właśnie ruszyły w Pile
19.11.2021 Autor:
Artur Maras
Co roku z powodu raka szyjki macicy przedwcześnie umiera blisko 2 tysiące Polek. To najwyższy odsetek umieralności w Europie na ten typ nowotworu. W niemal 100% przypadków za jego powstanie odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.
- Wywołuje raka szyjki macicy, ale również raka odbytu i krtani. Wywołuje również choroby przenoszone drogą płciową tzw. kłykciny kończyste i ta szczepionka również zabezpiecza przeciwko temu - zapewnia lek. med. Adam Gronowski, lekarz pediatra.
Układ immunologiczny najczęściej sam nie radzi sobie z tym typem wirusa. Przewlekłe zakażenia prowadzą do rozwoju nowotworu. Dlatego jak podkreślają lekarze w tym przypadku tak ważne są szczepienia. Pilskiem dziewczynkom podany zostanie preparat najnowszej generacji.
- Szczepionki te starszego typu, gdzie było mniej serotypów, zabezpieczają 60 do 80%. Ta szczepionka ponad 90% utrzymują się przeciwciała i nie ma tych zakażeń, więc skuteczność jest naprawdę bardzo duża - tłumaczy lek. med. Adam Gronowski.
Aby szczepienie było jak najbardziej skuteczne, musi jednak być wykonane przed rozpoczęciem współżycia, czyli przed potencjalnym zakażeniem. Dlatego na HPV szczepione w Pile będą dziewczynki w wieku 12-14 lat. Programem bezpłatnych i dobrowolnych szczepień objęte są uczennice pilskich szkół z roczników 2007, 2008 i 2009.
- Przyjmujemy, że będzie to liczba około 1200 dziewczynek zameldowanych w Pile, ale też uczęszczających do pilskich szkół, czyli mogą one też zamieszkiwać poza Piłą, ale uczęszczają do pilskich szkół podstawowych - mówi Mariola Chełminiak, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych UM Piły.
Dziewczynki miałyby otrzymać pierwszą dawkę szczepionki już w grudniu. Drugą za pół roku. Wszelkie informacje dotyczące tego jak zapisać swoje dziecko na to szczepienie dostępne są w przychodni Medico przy ul. Lotniczej (tel. 67 212 48 60, 67 215 64 53, 507 795 715) oraz w szkołach. Tegoroczny program szczepień nie ma być ostatnim.
- Muszą się na to znaleźć pieniądze w następnych latach i nie wyobrażam sobie też, aby radni mogli podjąć inną decyzję w tym zakresie - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Na aktualny program profilaktyki przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego Piłam przeznaczyła niemal milion złotych.